Dental İmplant

Diş implant fiyatları ne kadar?

diş implant fiyatları ne kadar

Diş eksikliği yaşayan çoğu kişi için diş implantı en etkili çözümdür. Diğer yöntemlere göre daha kalıcı ama biraz daha maliyetlidir. Diş implant fiyatları her zaman değişkendir. Bu fiyat değişkenliğinin üretimden malzemeye kadar belli başlı sebepleri vardır.

İmplant tedavisinde hiçbir diş birbirine benzemez. Maliyetler söz konusu olduğunda her zaman geniş bir aralıkla karşılaşabilirsiniz. İmplant üretim aşamasından uygulama aşamasına kadar fiyat dahil olmak üzere her noktada belirgin farklılıklara sahiptir.

İmplant çeşitleri nelerdir?

İmplant çeşitlerini incelemeye başlamadan önce implant tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınızı netleştirmek isteyebilirsiniz. İmplant tedavisi yaptırabilecekseniz diş hekiminiz size en uygun olan implant çeşidini belirledikten sonra bir tedavi planı oluşturacaktır.

1. İmplant üstü protezler

Dişiniz çekilebilecek durumda olduğunda implant üstü protezler klasik protezlerden çok daha iyi bir seçenektir. Bu tür protezler takma dişlere nazaran daha sabittirler. Klasik çözümlere göre daha az rahatsız edici olduğundan sıklıkla tercih edilen bir çözümdür.

İmplant üstü protez hem tek dişi hem de birden fazla dişi olan hastalar için uygun bir seçenektir. Sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı türü bulunur. Hareketli protez hasta tarafından çıkarılabilen yapıdayken sabit protezde bu imkan yoktur.

2. Subperiosteal implant

Subperiosteal implant kemik üzerine yapılan implant türüdür. Genelde implantı tutacak yeterli kemik olmadığında tercih edilir. Dişi tutmak için çene kemiğinin üzerine yerleştirilirler. Diş hekiminiz ağız yapınızda yeterli kemik desteği olmadığını tespit ettiğinde yapılabilir.

Subperiosteal implant türünde tedavi süresi uzun sürebilir. Kişiye özel uygulanan bir implant olduğundan üretim sürecinin biraz daha geniş zamana yayılması mümkündür. Diş hekiminin deneyimine bağlı olarak yaklaşık bir haftada hastanın ağzına yerleştirilebilir.

3. İmplant destekli köprü

İmplant destekli köprü birden fazla diş eksik olduğunda tercih edilebilir. Eğer ağız yapınızda yeterli miktarda çene kemiği bulunmuyorsa iyi bir seçenektir. Alternatif olarak tedavi bölgesi yakınlarında sinir yer alıyorsa en güvenli çözüm olarak görülür.

Diş hekiminiz üç boyutlu tomografi taraması ve ölçümler dahilinde en doğru değerlendirmeyi yapacaktır. Daha önce dişlerinize yapılan müdahalelerin incelenmesi hayati öneme sahiptir. Diş hekiminize doğru bilgileri sunduğunuzdan emin olmalısınız.

4. Endosteal implant

Endosteal implant kemik içine yapılır ve diğerlerine göre en sık kullanılan implant türüdür. Vidalar yardımıyla hastanın dişlerini sabitlemeye yardımcı olur. Eksik dişin yerine konulacak olan küçük bir titanyum kök vardır. Bu kök çene kemiğine yerleştirilir ve işlem yapılır.

Endosteal implant için uygun bir aday olup olmadığınıza karar verebilmek için diş hekiminiz kapsamlı bir muayene yapar. Genel sağlığınız ve ağız sağlığınız iyi durumdaysa endosteal implant sizin için için uygun bir seçenek olarak ön plana çıkabilir.

5. All-on-4 implant

All-on-4 implant (bazen all-on-four olarak belirtilir) takma dişlerden kaçınmak isteyenler için en uygun seçimdir. Eksik dişin olduğu bölgedeki köke küçük bir titanyum vida yerleştirilir. Vidanın yerleştirilebilmesi için hastanın ağzında kesi oluşturulur.

Diş hekiminiz çok minimal sayılabilecek bir ameliyat yaparak implantı yerleştirir. Çene başına dört implant kullanılır. Eğer daha fazlasına ihtiyaç varsa all-on-6 veya all-on-8 gibi çözümlere başvurulabilir. Böylece hastanın eksik diş sorunu ortadan kaldırılabilir.

dental implant fiyatları ne kadar

Diş implantı nasıl üretilir?

Diş implantının diş eksikliğini gidermede etkili bir çözüm olduğu unutulmamalıdır. Temel olarak implant vidası (fikstür), bağlayıcı metal parça (dayanak noktası) ve kuron (diş tacı) olmak üzere üç kısımdan oluşur. Her bir bileşenin üretim aşaması farklıdır.

İmplant vidasının üretiminde ilk olarak hammaddeler hazır hale getirilirler. Titanyumdan üretilen bu vidalar küçük parçalar halinde kesilirler. Sonrasında ise güzelce temizlenerek işlemeye gönderilirler. İşleme aşamasında yüksek hassasiyetli prosedürlere başvurulur.

Bağlayıcı metal parça abutment veya destek adıyla bilinir. Bu kısım kuron ile vida arasındaki bağlantıyı kurmakla görevlidir. Destekler genelde titanyum olsalar bile porselen veya zirkonyum ile üretim mümkündür. Tasarım ve işleme gibi çeşitli aşamalardan geçer.

Kuron implantın dişe benzer kısmıdır ve beyaz renktedir. Üretiminde birbirinden farklı malzemeler kullanılabilir. Metal alaşımlar geri planda kalsa bile porselen ve zirkonyum tercih edilebilir. Ölçülere ve tasarıma uygun olarak belirli bir üretim sürecinden geçiş söz konusudur.

Diş implant fiyatları ne kadar?

Diş implantı üretiminde kullanılan her bir materyal diş implant fiyatları üzerinde etkilidir. Dental implant fiyatının muayene ve implant tedavisinin yapılması gibi prosedürlerden bağımsız olduğunu bilmelisiniz. Genelde üç boyutlu tarama gibi değerlendirmeler ücretsizdir.

İmplant ömür boyu kullanılabilir olduğundan fiyatlandırmada bu faktöre bağlı kalınır. Ayrıca tek diş implant ile birden fazla implant arasında fiyat farklılıklarının olduğunu bilmek gerekir. All-on-four ve all-on-six gibi tedavi imkanlarının olduğu unutulmamalıdır.

  • Tek diş implant fiyatları: Tek diş implant fiyatları biraz dezavantajlıdırlar. Diş implant fiyatlarını incelediğinizde vida, metal destek ve kuron dahil olmak üzere üç bileşen için fiyatlandırma olduğunu görebilirsiniz.
  • Çoklu diş implant fiyatları: Birden fazla eksik dişiniz varsa tek tek implant yaptırmakla uğraşmanıza gerek yoktur. Köprü destekli implant çözümlerinden yararlanarak diş implant fiyatlarını düşürebilme şansınız olduğunu bilmelisiniz.

Diş implantı yaptırmadan önce tüm maliyetleri kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Herhangi bir gizli maliyete izin vermemelisiniz. Diş hekiminizi iletişim konusunda desteklemelisiniz. İmplant tedavisi dahilinde olan tüm ücretler hakkında bilgi edinmelisiniz.

Güncel diş implant fiyatları

Güncel diş implant fiyatları incelendiğinde marka, üretim yeri, kalitesi ve performansı dahil olmak üzere pek çok detayı göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca implant tedavisinde Türk Dişhekimleri Birliği tarafından sunulan ücret tarifesini incelemek iyi bir fikir olabilir.

Türk Dişhekimleri Birliği her yıl düzenli olarak bir fiyat bildirisinde bulunur. Fiyat bildirisinde implant tedavisinde uygulanması gereken ideal ücretler yer alır. Diş çekimi, implant çıkartılması ve buna benzer işlemler için tüm ücretler detaylandırılır.

dental implant fiyatları

Diş implant fiyatları neden farklıdır?

Diş implant fiyatlarının değişken olması pek şaşırtıcı değildir. Üretim malzemesinden üreticiye kadar pek çok farklı faktör söz konusudur. Ne kadar kaliteli bir implant sahibi olmak istiyorsanız cebinizden çıkacak miktarın bir o kadar yüksek olacağını bilmelisiniz.

Diş hekiminiz yerli implant ve ithal implant konusunda tüm bilgilendirmeleri yapacaktır. Sizin için en doğru seçimin ne olacağına bu şekilde karar verebilmeniz mümkündür. Ayrıca diş implantının kendisine ek olarak tedaviye bir miktar bütçe ayırmanız gerekecektir.

Kemik grefti ve diş çekimi dahil olmak üzere karşınıza çıkabilecek belli başlı ek masraflar söz konusudur. Bu masrafları göz önünde bulundurup en iyi diş implantı seçimini yapmalısınız. Diş hekiminiz deneyimleri doğrultusunda sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.

Diş implant fiyatları nasıl belirlenir?

Diş implant fiyatları belirlenirken birbirinden farklı faktörler göz önünde bulundurulur. Fiyat değişkenliğinin farklı sebepleri olabilir. Fiyatların klinikten kliniğe farklı olması bile mümkündür. Bunları anladığınız sürece kendiniz için en iyi implant seçimini yapabilirsiniz.

  • İmplant markası: Diş implant fiyatlarını etkileyen en önemli faktör implantın üreticisidir. Hastalar genelde bu konuda bilgi sahibi değildirler. Yerli ve ithal olmak üzere iki farklı kategori mevcuttur. Her markanın kalite standardı diğerinden farklıdır.
  • Kliniğin kalitesi: Size hizmet sunan klinik ne kadar kaliteli ve güvenilir ise implant tedavisinin fiyatı bir o kadar artış gösterir. Benzer durum diş hekiminin becerisiyle ilgilidir. Alanında uzman olan bir diş hekimi daha fazla tedavi ücreti talep edebilir.
  • Ağız sağlığı durumu: İmplant tedavisinin nasıl yapılacağı tamamen ağız sağlığınıza bağlıdır. Diş hekiminiz implant türü için en uygun öneriyi yapabilir. Ağız ve diş sağlığınız iyi değilse veya diş eti problemleriniz varsa önce onlar çözüme kavuşturulurlar.
  • Eksik diş miktarı: Eksik diş miktarı fiyatı etkileyen en önemli durumlardan biridir. Yan yana eksik olan dişleriniz varsa tek diş implant tedavisi yerine implant destekli köprü yaptırabilirsiniz. Bu durumda diş implant fiyatları daha farklı olacaktır.

Diş implant fiyatları belirlenirken öncelikli olarak bu noktalara dikkat edilir. Bunlar dışında çok spesifik bazı faktörlerle karşılaşma olasılığınız vardır. Eğer implant tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız sonuçların kalıcı olacağını bilmeli ve kaliteye önem vermelisiniz.

Diş implant fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Eksik dişiniz varsa muhtemelen bir noktada implant tedavisiyle yolunuz kesişir. Bu tedavi yönteminin sizin için doğru bir seçenek olup olmadığını düşünmek istersiniz. Sonrasında ise diş implant fiyatlarını inceleyerek fiyatları etkileyen faktörleri öğrenmeye çalışabilirsiniz.

  • Üretim materyali: Diş implant fiyatları üretim maliyetlerinden etkilenirler. Titanyum ve zirkonyum gibi malzemelerden üretilen implant fiyatları arasında fark vardır. Hammaddeler ne kadar pahalıysa diş implant fiyatları bir o kadar yüksek olur.
  • Üretim teknolojisi: İmplant üretiminde kullanılan teknolojiye dikkat etmek gerekir. Diş implant fiyatları üretim teknolojisine bağlıdırlar. Üretimde kullanılacak teknolojide teknisyenlerin beceri düzeyi oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • İşçilik maliyeti: Her implant üretiminde belirli düzeyde işçilik maliyeti bulunur. Diş implant fiyatları üretim maliyetleriyle bağlantılıdır. Eğer işçilik maliyetleri artarsa implant fiyatlarının artış göstermesi kaçınılmazdır.

Diş implant fiyatlarını etkileyen bir diğer durum ise ithalattır. Yerli implant markaları ile ithal implant markaları arasında fiyat farkı bulunur. Bu fiyat farkını etkileyen en önemli durum ise döviz kurudur. Döviz kurunda yaşanacak artışlar fiyatların artmasına neden olabilirler.

diş implant fiyatları

En güvenilir implant markaları hangileri?

En güvenilir implant markaları için net bir değerlendirme yapabilmek kolay değildir. Piyasada bulunan ve kalitesini kanıtlamış olan markaları güvenilir olarak kabul edebiliriz. Hem yerli implant hem de ithal implant açısından çeşitli seçenekler mevcuttur.

İthal implant markaları düşünüldüğünde Straumann, Nobel Biocare, Camlog, Osstem, Hiossen ilk akıllara gelenlerdir. Yerli implant markalarında ise Bilimplant, Implance ve Nucleoss en bilinen implant markalarıdır. Her bir markanın farklı fiyat politikası vardır.

İmplant tedavisinde marka oldukça önemlidir. Başarısız ve güvenilir olmayan markaları tercih ederseniz tedaviden verim alamazsınız. Diş implant fiyatları düşük diye aldanmamalısınız. Diş hekiminizin önerilerine dikkat ederek en uygun seçimi yapmalısınız.