Serbest diş eti grefti, diş eti dokusunda meydana gelen bazı sorunların varlığı halinde yapılan ve farklı bir noktadan alınan dokunun sorunlu alana nakledilmesini içeren bir işlemdir. Diş eti çekilmesi ya da yapışık diş etinin gereğinden fazla ince olduğu durumlarda yapılan bu operasyon sayesinde hem dişin ve diş etinin sağlıklı yapısı korunur hem de estetik bir görüntü ortaya çıkar. Serbest diş eti grefti uygulaması, diş kaybının ve ileri seviyede diş eti çekilmelerinin önlenmesini bakımından önemlidir.

Serbest Diş Eti Grefti Operasyonu Neden Yapılır?

Serbest diş eti grefti operasyonunun yapılmasının temel nedeni diş eti çekilmeleridir. Diş eti çekilmesi, farklı nedenlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Dişlerin hatalı fırçalanmasından genetik faktörlere kadar pek çok sebep, bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Ağız hijyenine yeterince dikkat edilmemesi, bu sebeplerin başında gelir. Düzenli fırçalanmayan, diş ipi ile temizlenmeyen dişlerde biriken kalıntılar, periodontal sorunların oluşumuna yol açar. Periodontal sorunlar ise diş eti çekilmesine sebep olabilir. Diş eti, travma sonucu ya da genetik faktörlerden kaynaklı olarak da çekilebilir.

Serbest Diş Eti Grefti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmesi greft ameliyatı sırasında iki bölgede işlem yapılır. Doku alınan bölge verici olarak adlandırılırken dokunun nakledildiği bölge, alıcı olarak isimlendirilir. Her iki bölgeye de lokal anestezi uygulanarak işlem sırasında hastanın konforu sağlanır. Doku genellikle damak kısmından alınır. Bazı durumlarda ise ağız içinde dişsiz kısımlardan da doku alınması söz konusu olabilir. Doku alınan kısma dikiş atılır ve bu kısmın üstü pat adı verilen koruyucu ile kapatılır.

Alınan doku, sorunlu bölgeye dikiş atılarak nakledilir. Bu bölge de hekimin gerekli görmesi halinde pat ile kapatılır. Nakil işlemi gerçekleşmeden önce alıcı bölgede diş kökü düzleştirilmesi gibi farklı müdahalelerin yapılması gerekebilir. Aynı zamanda alınan dokunun nakledileceği alana uyumlu hale getirilmesi için farklı işlemler de yapılabilir. Operasyon sonrasında hasta hemen evine gidebilir fakat özellikle araba kullanacaksa yanında bir refakatçi bulundurması faydalı olur.

Serbest Diş Eti Grefti Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyonun ertesi gününde hasta, hekiminin verdiği tavsiyelere uyarak günlük hayatına devam edebilir. Serbest diş eti grefti iyileşme sürecinde, bazı ayrıntılara dikkat ederek, yenilenen dokunun bölgeye daha hızlı tutunmasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar operasyon sonrası ağız içi hijyenini korumanız gerekse de operasyon yapılan bölgedeki dikişlerin atmaması için greftin olduğu bölgenin fırçalanmaması ve diş ipi ile temasın önlenmesi gerekir. Hekiminizin tavsiye ettiği ağız gargarası, enfeksiyon oluşumunun önlenmesi için kullanılmalıdır. Sert yiyecekler operasyon sonrası zararlı olabileceği için tüketilmemelidir. Aynı zamanda sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

Serbest Diş Eti Grefti Operasyonu Sonrası Ağrı Olur mu?

Birçok cerrahi diş ve diş eti operasyonundan sonra olduğu gibi greft operasyonundan sonra da belirli bir düzeyde kanama, ağrı ya da şişkinlik normal kabul edilir. Bunun yanı sıra diş hassasiyetinin artışı, dişlerde sallantı hissi gibi belirtiler de normaldir. Ağrının, kanamanın aşırı olduğu durumlarda ya da ağzınızdan iltihaplı bir akıntı geldiğinde; vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Hekimin belirlediği operasyon sonrası kontrol takvimine de harfiyen uyulmalıdır.

Serbest Diş Eti Grefti Kaç Günde İyileşir?

Diş eti greft uygulamalarında verici bölgedeki dikiş, genellikle bir hafta içerisinde alınırken alıcı bölgede bu süre iki haftayı bulabilmektedir. Dokunun tam anlamıyla kaynaşması, 6 ila 8 haftalık sürede gerçekleşir.