Kist Operasyonları diş kistlerinin tedavi edilmesi için yapılan ameliyatlardır. Kistler ise iltihaplı bir dokunun yanı sıra katı ve sıvı maddeleri bulunduran oluşumlardır. Bu oluşumlar genellikle dişin kök kısmında ve çene kemiği üzerinde meydana gelir. Sinsi yapıda olan diş kistleri çoğu zaman belirti vermeden yavaş bir şekilde ilerler. Vaktinde tedavi edilmeyen diş kistleri, sadece ağız içerisinde sıkıntılara yol açmakla kalmaz kalp, böbrek gibi organlara da yayılarak farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda eklem hastalıklarının meydana gelmesine de sebebiyet verebilir.

Diş Kisti Neden Oluşur?

Çene kemiğinde ya da diş kökünde kist oluşumunun farklı nedenleri olabilir. Hatalı yapılan dental operasyonlar ve yetersiz ağız hijyeni sonucu bakteri oluşumu nedeniyle kistler ortaya çıkabilir. Zamanında tedavi edilmeyen çürükler de diş kistleriyle karşılaşmanıza neden olabilir.

Diş Kisti Nasıl Tespit Edilir?

Çene kemiğindeki ve dişteki kist bir ağrıya ve şişliğe yol açmadığı takdirde kolay kolay tespit edilemez. Bu noktada diş hekimi kontrollerini aksatmayan ve 6 ayda bir muayene için diş hekimini ziyaret eden kişiler daha şanslıdır. Hekimin yapacağı detaylı incelemelerin, röntgen ve diğer görüntüleme tekniklerinin yardımıyla kist oluşumu kolaylıkla tespit edilir.

İlerlemiş kist problemleri; ağrı, yüzde uyuşma, aşırı hassasiyet gibi belirtilere yol açar. Aynı zamanda dişlerde gevşeme meydana gelmesi de söz konusu olabilir.

Kist Operasyonları İle Diş Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dişte kist tedavisi için gerekli adımlar zamanında atılmazsa çene kemiğinde kırılma gibi birbirinden ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kistler kemik erimesine yol açarak çene yapısını ciddi anlamda bozabilir. Bu nedenle ağzınızı açmakta zorlanabilir ve kasılmalar yaşayabilirsiniz.

Diş Kisti İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Diş kistinin antibiyotikle ve farklı ilaçlarla tedavi edilmesi mümkün değildir. Kistin bulunduğu bölgeden tamamen çıkarılması için kanal tedavisi ya da cerrahi bir operasyon yapılmalıdır.

Diş Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Kistin diş kökünde olması halinde diş çekimi yapılır. Kistin tamamen temizlenmesi için diş çekimi yapılan bölgede küretaj tedavisi de uygulanabilir. Kist çenede ise cerrahi operasyonla çıkarılır. Çene kistlerinin çıkarılmasında kistlerin boyutuna göre farklı cerrahi teknikler kullanılır.

Kist Operasyonlarında Enükleasyon Yöntemi

Çene kistinin tek parça halinde çıkarıldığı yöntem, enükleasyon olarak adlandırılır. Lokal ve genel anestezi altında yapılabilen bu işlem sırasında kistin çıkarıldığı alan, atılan dikişler yardımıyla kapatılır.

Marsüpyalizasyon Yöntemi

Çene kisti tedavisinde kistin boyutu büyüdükçe çıkarılması güçleşir. Tek parça halinde kisti çıkarmak mümkün değilse marsüpyalizasyon yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ilk etapta kist küçültülür ve daha sonra bulunduğu bölgeden çıkarılır. Küçülme sağlamak için kist içerisinde bulunan sıvı boşaltılır. Bu işlem kistin büyüklüğü fazla olduğu takdirde dren ile de yapılabilir.

Kanal Tedavisi

Dişte kist oluşumu durumunda kanal tedavisi ile hem kistin ilerlemesinin durdurulması hem de diş kaybının önlenmesi mümkün olabilir. Kanal tedavisi sırasında diş köküne doğru açılan delikten işlem yapılır. İşlem sırasında kistin yol açtığı enfeksiyonlar ve tüm zararlı oluşumlar temizlenir. Kanal tedavisi yapılan diş, dolgu ile daha güçlü bir yapıya kavuşturulur. Kistli diş kanal tedavisi ile iyileştirilirse dişin çekilmesine gerek kalmaz.

Diş Kisti Tekrarlar mı?

Diş ve çene kistleri başarılı bir operasyonla alındıktan sonra genellikle tekrarlamaz. Her ihtimale karşı tekrar böyle bir sorunla karşılaşmamak için düzenli diş hekimi kontrollerinizi aksatmamanız önemlidir. Aynı zamanda ağız hijyenine de azami dikkat göstererek kist oluşumuna yol açacak bazı etkenleri ortadan kaldırabilirsiniz.