Diş eti, diş köklerinin bağlı bulunduğu ve çene kemiği ile bitişik yapıda olan pembe renkli bir dokudur. Bu doku, dişi besleme yeteneğine sahiptir. Diş etinin sağlıksız yapıda olmasının pek çok olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle ağzınızın içinden gelen mesajları doğru okumalı ve gerekli durumlarda diş hekimine görünmelisiniz. Diş etinin renginin koyulaşması, diş fırçalama sırasında ya da sert yiyecekleri ısırırken meydana gelen kanama, ağız kokusu gibi durumlar; farklı sağlık sorunlarına işaret eder. Diş eti tedavileri, bu sorunların hangi seviyede olduğuna göre farklılaşır.

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti tedavilerinin neler olduğuna değinmeden tedaviye konu olan hastalıkları detaylı bir şekilde incelemekte fayda var. Bu hastalıklar, birbirleriyle bağlantılı şekilde ilerleyebileceği gibi genetik faktörlere ya da ağız hijyeninin korunmamasına bağlı olarak da gelişebilir. Sigara gibi zararlı alışkanlıklar, ilaçlar ve birtakım ağır hastalıklar da diş eti problemlerinin ortaya çıkmasında önemli bir tetikleyicidir.

Diş Taşı

Gün içerisinde yediğiniz yiyeceklerin kalıntıları, dental plak adı verilen bir tabakanın oluşumuna neden olur. Bu plakların doğru şekilde temizlenmemesi ve kalıntıların birikmesi ise tartar oluşumuna yol açar. Tartar, kendini diş üzerinde kahverengi lekeler şeklinde belli eder. Bazı durumlarda ise diş etinin başlangıç çizgisinde görülebilir. Diş tartar temizleme için uzman bir hekimden destek almakta fayda vardır. Fırçalama ya da ip kullanımı ile tartarı temizlemeniz mümkün olmaz ancak temizlik işlemini yaptırdıktan sonra düzenli diş bakımı ile tartarın yeniden oluşumunu engelleme şansınız vardır. Diş taşı, zamanında tedavi edilmediği takdirde farklı diş eti hastalıklarına sebep olur.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis)

Diş eti çekilmesi belirtileri, ağız sağlığınızı olumsuz etkileyebileceği gibi estetik açıdan kötü bir görünüme de sebep olur. Adından da anlaşılacağı gibi bu rahatsızlığın söz konusu olduğu durumlarda, diş eti geriye doğru çekilerek bir boşluk bırakır. Bu boşluk, bakterilerin üremesi için son derece müsaittir. Çekilmenin tedavi edilmemesi halinde diş için de tehlikeli bir süreç başlar. Sürecin sonunda, dişin etrafında bulunan doku ve kemikler zarar görür. Bu nedenle diş geri dönülmez bir hasara uğrar ve çekilmesi gerekir. Periodontitis, hastalığın gelişim durumuna göre orta ve ileri seviye olacak şekilde sınıflandırılır. Uygulanacak diş eti tedavileri de bu sınıflandırmaya bağlı olarak değişir.

Diş Eti TedavileriDiş Eti TedavileriDiş Eti Tedavileri

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti hastalıklarının tedavisinin zamanında yapılması için düzenli hekim kontrolü şarttır. Diş eti kanaması, ağız kokusu gibi problemler; çoğu insan tarafından normal kabul edilir ve herhangi bir önlem alma ya da diş hekimine başvurma ihtiyacı hissedilmez. Bu nedenle farkında olmadan sorunun ciddi boyutlara ulaşmasına yardımcı olunur. Düzenli olarak yapılan muayenelerde, diş eti hastalığı başlangıç safhasındayken tespit edilirse doğru ağız hijyeni uygulamaları ile giderilebilir.

Orta Düzey Periodontitis

Yaklaşık 4-6 mm derinliğe ilerleyen bakteriler, diş etinde şişkinlik ve kanamaya yol açar. Fark edilmediği için orta seviyeye kadar gelen bu tür periodontitis vakalarında, küretaj işlemi yapılır. Bu işlemin diş taşı temizliğinden temel farkı, yüzeyde değil derin noktalarda yapılmasıdır. Küretaj sırasında gerekli durumlarda lokal anestezi uygulanır. Ağrı ve acı ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda bir kerede tüm temizliğin tamamlanması mümkün olmayabilir. Bu nedenle birden fazla seans gerçekleştirilir. İşlem sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet meydana gelmesi normaldir. İşlemden sonraki 48 saat boyunca sigara ve alkol almamak, iyileşmeye olumlu katkıda bulunur. Aynı zamanda küretajdan sonraki gün meydana gelecek hassasiyeti artırmamak için soğuk içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Hassasiyet şikayeti, en geç bir hafta içerisinde geçer.

Diş Eti Tedavileri - periodontitisDiş Eti Tedavileri - periodontitis

Küretaj Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Diş küretajı yaptıranlar, hekimin verdiği hassasiyet giderici ilaçları kullanmalıdır. Aynı zamanda tuzlu su ile gargara yaparak da rahatlama sağlanabilir. Bir süre küretaj yapılan tarafı çok yormamakta ve çiğneme sürecine mümkün olduğunca dâhil etmemekte fayda vardır. İlk gün diş fırçası yumuşak hareketlerle kullanılmalı; ilerleyen günlerde ise rutin temizliğe devam edilmelidir.

İleri Düzey Periodontitis (İlerlemiş Diş Eti Hastalığı)

Diş eti hastalığının ilerlemesi, cerrahi yöntemlerin uygulanmasını gerektirir. Nasıl bir cerrahi işlem yapılacağına detaylı hekim incelemesi ve dental görüntüleme yöntemlerinin yardımıyla karar verilir.

Flap Operasyonu

Flap operasyonunda sorunlu bölgeye ufak bir kesi atılarak diş ve diş eti birbirinden ayrılmaktadır. Kesinin atılması ile tedavi edilmesi gereken dokulara erişim kolaylaşır. İltihabın meydana geldiği doku ya da diş kökü temizlendikten sonra hekim tarafından gerekli görülürse antibiyotik tedavisi uygulanır. En son aşamada ise açılan kesi kapatılır.

Yapay Kemik Greftleri

Diş eti hastalıkları zamanla kemik hasarına da neden olur. Bu gibi durumlarda flap operasyonu sırasında yapay kemik greftleri kullanılır. Birçok farklı kaynaktan elde edilen ve toz formunda olan greftler ile hasarlı kemik onarılarak işlevlerini sürdürmesi sağlanır.

Dişeti ameliyatıDişeti ameliyatı

İlerlemiş Diş Eti Hastalıklarında Diş Çekimi

Periodontal ceplerde biriken enfeksiyonlar zamanla dişin sallanmasına yol açar. Destek sağlayan dokuların tahribatı sonucu ortaya çıkan sallanma neticesinde dişin çekilmesi gerekir. Dişiniz çekildikten sonra hekiminizle görüşerek, eksik diş tedavilerinden yararlanıp yararlanamayacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlerlemiş Dişeti Hatalığında Diş Çekimi

Diş Eti Tedavilerine Ek Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş eti hastalıkları ile bireysel ağız bakımınıza dikkat etmemeniz arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Türkiye’de ağız bakımı deyince genellikle sadece diş fırçalamak anlaşılır oysa diş ipi kullanmak, gargara ile ağzı çalkalamak gibi destekleyici unsurların da unutulmaması gerekir. Burada dişinizin ihtiyacına uygun doğru ürün seçimi de önemlidir. Diş yapısına uygun bir fırça, içerik yönünden zengin bir macun tercih ederek daha etkili şekilde ağız bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Düzenli Diş Fırçalama

Uzmanlar genellikle günde 2 kez dişlerin fırçalanması gerektiğini belirtmektedir. Gün içerisinde, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce yapılan fırçalama işlemi, tüm kalıntıların temizlenmesi açısından yeterli olur. Ara öğünlerde ise ağzın iyice çalkalanması sayesinde kalıntılar plak oluşumuna yol açmaz. Hatalı diş fırçalama diş eti hastalıklarına sebep olur. Sert ve hatalı yönde yapılan fırçalama işlemi sürekli tekrarlanırsa diş eti çekilmesi görülür. Bu nedenle aralarda yiyecek kalıntısı bırakmamak için dişler, yukarıdan aşağıya doğru fırçalanmalıdır. Son aşamada dil temizleyici kullanılarak dilin üzerindeki bakteriler de yok edilmelidir.

Diş İpi Temizliği

Bazen dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız da arada kalan yiyecek artıkları, zamanla diş taşı oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle diş ipi kullanarak yemek kalıntılarını tamamen temizleyebilirsiniz. Diş ipi, fırçalama işleminden sonra kullanılır. İpe yapışan kalıntıların tekrar dişlerinizin arasına dolmaması için her dişte ipin temiz kısmını kullanmalısınız.

Ağız Gargarası Kullanımı

Diş eti tedavilerinin yanı sıra gargara kullanımı da sorunlarınızı hafifletmede size yardımcı olur. Ağız kokusunu gidermesi, bakterileri öldürmesi ve kalıcı bir hijyen sunması yönüyle avantajlı olan gargaralar ile nefesiniz her zaman daha ferah olur. Gargarayı da dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapmalısınız. Ağızda kaç saniye gargara suyunu bekletmeniz gerektiği ambalaj üzerinde yazar. Bu süreyi aşmamaya özen göstermeli ve solüsyonu asla yutmamalısınız.

Siz de diş eti hastalıkları konusunda destek almak için randevunuzu aldıktan sonra Suadiye’de bulunan DentaVina Kliniği ziyaret edebilirsiniz. Diş sağlığınızı korumak için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin.