All-on-four ve all-on six, dişlerini tamamen kaybeden hastalarda uygulanan bir implant tedavisidir. Rutin implant uygulamalarında ağız içerisine implantlar yerleştirildikten sonra protezlerin yerleştirilmesi için 3 ay beklenmesi gerekir. Aynı zamanda çene kemiği kaybı olan hastalarda sinüs lift ya da yapay kemik grefti gibi tekniklerle belirli bir kemik yoğunluğu elde edilmelidir. Tüm bu süreç, özellikle hiç dişi olmayan hastaların ciddi bir emek ve zaman vermesini gerektirir. Hiçbir dişi olmayan ya da var olan dişlerini de kaybetmek üzere olan hastalar; yemek yerken, konuşurken ciddi problemler yaşar. Bu şekilde aciliyeti olan hastalarda diş hekiminin uygun görmesi halinde all-on-four ve all-on-six implant tedavisine başlanır.

All-on-Four, All-on-Six Tedavileri Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki koşulları taşıyan hastalarda, bilgisayarlı 3 boyutlu tomografiden yararlanarak detaylı incelemeler yapılır. Bu incelemeler sırasında çene kemiğinin uzunlukları, genişlikleri ve açıları hesaplanır; implantların yerleştirileceği açılar titiz hesaplamalar neticesinde belirlenir. All-on-Four implant operasyonunda üst ve alt çene kemiklerine, en uygun açılarda olacak şekilde, dört adet implant yerleştirilir. An-on-six tekniğinde ise yerleştirilecek implant sayısı altıdır. Bu ek implantlar; yapılacak olan protezin, ısırma sırasında çene kemiğinden daha fazla destek almasını sağlar.

Uygulama lokal anestezi altında yapılmaktadır. Böylece hasta operasyon sonlandırılana kadar ağrı ya da acı hissetmez. Önceden ölçü alınarak hazırlanan geçici protezler, implantların üzerine yerleştirilir. Bu protezler yaklaşık üç ay sonra kalıcı protezler ile değiştirilmektedir.

All-on-Four, All-on Six Tedavileri Sonrasında Ağrı Olur mu?

All on 4 all on 6 tedavisi sonrasında bir miktar ağrı ortaya çıkabilir. Ağrı, birkaç gün içerisinde kaybolur. Hekiminiz sürecin sizin için daha konforlu geçmesi adına ağrı kesici verebilir. Aynı zamanda enfeksiyon oluşumunun engellenmesi için antibiyotik ve gargara tedavisine de başlar. İlaçlarınızı aksatmadan kullanmanız halinde ağrı, şişlik gibi belirtiler kısa sürede geçer.

All-on-Four, All-on Six Tedavileri Sonrası Kalıcı Protez

All on four implant tedavisi sırasında geçici protezlerin takılmasının nedeni, implantın kaynaşma süreci boyunca hastanın çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarını rahatlıkla yerine getirebilmesidir. Bu kaynaşma süreci boyunca hastanın sert yiyeceklerin tüketiminden kaçınması gerekir. Böylece implantların üzerine aşırı yük binmez ve kaynaşma süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Kalıcı protezlerde ise böyle bir diyete gerek yoktur. Hasta gerçek dişlerini kullandığı gibi kalıcı protezlerini de kullanabilir.

All-on-Four, All-on Six İmplantın Avantajları

Altı ya da dört implant ile uygulanan bu teknikte aynı anda hem implantın hem de protezin yerleştirilmesinin pek çok avantajı vardır. Bu avantajlardan biri çene kemiği yapısının korunmasıdır. Uzun süre hareketli protez kullananlarda, kemik erimesine bağlı olarak çenede içe doğru göçük bir görüntü oluşur. All on 4 ve all on 6 implantta ise böyle bir sorun olmaz. İmplantlar üzerine yapılan protezler ile bu çökük görüntüler giderilmiş olur. Hareketli protezleri kullanmak istemeyen ya da bulantı gibi sorunlar yaşayanlar için de bu yöntemler idealdir.

All-on-four ve all-on six yönteminde kullanılan implant sayısı, implant üstü sabit (porselen) diş tedavilerine kıyasla daha azdır. Ancak implant üstü protez yapım aşaması çok daha hassasiyet gerektirir ve porselen diş yapımına kıyasla daha maliyetlidir. Toplam tedavi planında maliyet açısından bir fark yoktur. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı maliyete göre değil, hastanın ağız, diş ve çene yapısına göre belirlenmedir. Bu tekniğin rutin implant tedavilerine göre en büyük avantajı aynı gün içerisinde kullanabileceğiniz dişlere sahip olmanızdır.

All-on-Four, All-on Six Tedavileri Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tedavi sonrasında ilk 24 saat içinde aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Tedavinin ardından ağız hijyeninizi nasıl sağlayacağınız konusunda hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız. Hekiminiz sizi ne sıklıkla kontrollere gelmeniz gerektiği konusunda da bilgilendirir. Bu kontrolleri aksatmamanız doğru zamanda kalıcı proteze geçebilmeniz için önemlidir.

Siz de hareketli protezlerinizi rahat bir şekilde kullanamıyor ve kalıcı dişler istiyorsanız, hemen randevunuzu alarak DentaVina’nın alanında deneyimli hekimleri ile All-on-four ya da all-on six tedavisine başlayabilirsiniz.