Diş taşı temizliği, dişlerinizin estetik görünümünün korunması ve diş eti hastalığının engellenmesi bakımından son derece önemlidir. Temizlenmeyen yemek kalıntıları, ağız içerisinde bakteriler ile birleşerek plak adı verilen yapıyı oluşturur. Plaklar, zamanında temizlenmediği takdirde sertleşerek diş taşına dönüşür. Diş yüzeyinde kahverengi lekelenmeler ya da diş eti çizgisinde oluşan kararmalar nedeniyle estetik kaygılar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasının da temel sebebi zamanında tedavi edilmeyen tartardır.

Tartar temizliğini; diş fırçalama, ip ya da arayüz fırçası kullanımı gibi bireysel ağız hijyeni uygulamaları ile yapmanız mümkün değildir. Oluşan diş taşları, uzman bir hekim tarafından uygun aletler yardımıyla temizlenmelidir. Düzenli diş fırçalayan ve arayüz temizliği yapan kişiler, diş taşı problemiyle kolay kolay karşılaşmaz. Ağız hijyenine dikkat etmemek, bu sorunun ana nedeni olarak görülebilir.

Diş Taşı Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Temizlenmeyen taşlar, diş etlerinin çekilmesine, dişler etrafında kemik yıkımlarına ve buna bağlı olarak da diş kayıplarına yol açabilir. Diş taşı temizleme işlemi yaptırmanız gerektiğini diş yüzeylerinde oluşan lekelenmelerden yola çıkarak anlayabilirsiniz. Bu lekeler ve sertleşen taşlar temizlenmediği takdirde diş etlerinde şişlik, kanama gibi sorunlar ortaya çıkar. Aynı zamanda ağız kokusu da bu problemlere eşlik eder.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği için ilk önce uzman bir hekimden randevu alınması gerekir. Hekim, ağız içerisini detaylı olarak inceledikten sonra diş taşı temizliğini hangi yöntemlerle yapacağına ve uygulanması gereken ek tedavilerin olup olmadığına karar verir. Diş tartar temizleme işlemi sırasında genellikle anestezi uygulanmaz. Ancak ileri seviyede diş taşı bulunan hastalarda anestezi altında temizlik işleminin yapılması ile hem tüm diş taşlarının temizlenmesi hem de işlemin ağrısız gerçekleştirilmesi sağlanır. Periodontal aletler kullanılarak yapılan işlem sırasında plaklar da temizlenir. Sond olarak isimlendirilen aletle diş taşının bulunduğu yerler tespit edilir. Bu işlem sırasında ve diş taşlarının temizlenmesi sırasında bir miktar kanama meydana gelmesi normaldir.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Rutin diş taşı temizliği işlemleri sırasında anestezi uygulanmasını gerektirecek bir acı ortaya çıkmaz. İşlem sırasında sadece hafif bir sızı meydana gelir. Bu sızı da hiçbir zaman hastayı rahatsız edecek boyutlara ulaşmaz. Böylece rahatlıkla ve herhangi bir tedirginlik yaşamadan diş taşı temizliğinizi yaptırabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Dişleri Beyazlatır mı?

Diş taşı temizliği ve beyazlatma işlemleri birbirinden farklıdır. Taş temizliği sırasında beyazlatma için ekstra bir işlem yapılmaz ama lekelerinden arınan dişler haliyle daha beyaz görünür. Aynı zamanda yapılan polisaj uygulaması da lekelerden arınmış daha parlak bir diş yüzeyinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş taşı temizliği sonrası için hekiminizin verdiği tavsiyelere harfiyen uymanız son derece önemlidir. Bu tavsiyelerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • İşlem sonrası ilk iki saat yemek yenilmemeli ve bir şeyler içilmemelidir.
  • İşlem sonrası 2 saat boyunca sigara ve alkol de tüketilmemelidir.
  • Diş temizliğine dikkat edilmelidir.
  • İyileşme sürecinde hekiminizin önerdiği ürünlerle ya da tuzlu su ile gargara yapmalısınız.
  • Hekiminizin önerdiği sıklıkta kontrole gitmelisiniz.
  • İşlem sonrası hafif kanama ve sıcak-soğuk hassasiyeti normaldir. Hassasiyet bir hafta içerisinde sona erer.
  • Ağrı halinde ağrı kesici kullanılabilir.
  • İşlem sonrası ilk 24 saat boyunca soğuk sıcak hassasiyeti ve dişlerde sızlama nedeni ile sıcak soğuk yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Diş taşı tedavisinin genellikle 6 ayda bir yapılması tavsiye edilir. Bu sayede sorunun ilerlemesi ve farklı hastalıkların meydana gelmesi engellenir. İşlemin ne sıklıkla yapılacağı hakkında hekiminiz, sizi en doğru şekilde yönlendirir.

Diş Taşı Hakkında SIK SORULAN SORULAR

Diş Taşı Fırçalamayla Geçer mi?

Diş taşı ya da diş tartarı olarak adlandırılan biriktiler, yoğun bakteri içerir ve oldukça sert bir yapıdırBu yüzden de diş fırçalayarak diş taşlarından kurtulmak mümkün değildir. Diş doktorları diş taşlarını yaklaşık 30-45 dakika içerisinde aletler kullanarak temizler. Daha sonra günlük düzenli olarak diş fırçalamak ve ağız bakımı yapmak diş tartarlarının oluşmasını önler. Ancak, sadece diş fırçalamak diş taşını geçirmek için yeterli değildir.

Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizliği işlemi yaklaşık 30-45 dakika sürer. Bu süre diş taşlarının yoğunluğuna göre  değişiklik gösterir. Diş doktorları tarafından tıbbi müdahaleler ile kısa sürede temizlenir.

Diştaşı yoğunluğu fazla olan  hastalarda ek ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabilir. Temizleme sürecinden sonraki süreçte diş taşlarının yeniden oluşmasını engellemek için günde iki kez dişleri fırçalamak, arayüz fırçası ya da diş ipleri ile arayüz temizliklerini yapmak gereklidir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı mı?

Diş taşı temizliğinin hastalarımıza  herhangi bir zararı yoktur. Dişlerde oluşan taşlar, diş yüzeyinde oluşan dental plak üzerine tükürükten gelen minerallerin tutunması sonucunda oluşur. Diş taşları içerisinde çok fazla bakteri bulunur. Diştaşı temizliğinde kullanılan cihazlar ve el aletleri hastalarımıza herhangi bir zarar vermez.

Aksine diş taşları; diş renklenmeleri, ağız kokusu, diş eti problemleri, dişeti çekilmeleri, çürük gibi durumlara yol açtığı için temizlenmesi gerekir.

Diş Taşı Neden Olur?

Dişler üzerinde oluşan plak yapışkan bir yapıya sahiptir. Temizlenmediği takdirde tükürükte  bulunan kalsiyum ve diğer mineralleri de toplar. Daha sonra sertleşerek diş yüzeylerinde diş taşı, yani tartar oluşumuna neden olur.

Ağzımızda farklı çeşitlerde birçok bakteri vardır. Ağızdaki bu bakteriler, gıda parçacıkları ve tükürükten gelen mineraller ile birleşerek oluşan diştaşlarının içerisine yerleşerek, dişetlerine ve çene kemiğine zarar veren enzimler üretir. Bu enzimlerin dişetlerine ve çene kemiğine nüfuz etmesi sonucu da dişeti çekilmeleri ve kemik erimeleri meydana gelir.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Diş taşı oluşumunu engellemek için birçok yöntem vardır. Düzenli diş fırçalamak, diş kontrolleri, diş ipi, arayüz fırçası kullanımı gibi yöntemler diş taşı oluşumunun tekrarlanmasını engeller.

Her 6 ayda bir diş doktorunu ziyaret ederek, diş taşının tekrar oluşup oluşmadığını öğrenebilirsiniz. Düzenli ağız bakımının yanı sıra doktor kontrolünü aksatmamak diş taşı oluşumunu engellemenin en önemli yoludur.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Boşluk Oluşur mu?

Diş taşı temizliği sonrasında dişlerinin arasında boşluk oluştuğunu düşünenler vardır. İşlem sırasında diş yapısında herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Boşluk hissi, diş aralarına dolan taşların temizlenmesi neticesinde ortaya çıkan farklılıktan kaynaklanır. Bu durum çok uzun sürmez ve hasta, kısa zamanda dişlerinin daha temiz ve sağlıklı haline alışır.

Dişteki Siyah Lekeler Çürük müdür?

Dişte yer alan her siyah leke çürük değildir. Ancak, yine de diş doktoruna gösterilmesi gerekir. Dişteki siyah lekeler genellikle ağız bakımının yetersiz olması, yeme-içme alışkanlıkları, zamanla diş aşınmalarının olması, yaş ilerlemesi, genetik faktörler, uygulanan diş tedavileri, dolgular, diş tedavileri siyah leke oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden her siyah leke çürük değildir.

Siyah Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş doktorları siyah diş taşlarını temizleyebilirler. Diş taşları genellikle düzensiz ağız bakımından kaynaklandığı için düzenli olarak bakım yapmak da önemlidir. Evde de diş tartarlarını temizlemek mümkün değildir. Düzenli olarak diş fırçalamak, g diş ipi ya da arayüz fırçası  kullanmak siyah diş taşlarının oluşmasını önlemek için kullanılmalıdır.

Siz de Diş taşı temizliği için DentaVina Diş Kliniği’ne başvurabilirsiniz.