Dental İmplant

Alt çene implant uygulaması nedir?

alt çene implant uygulaması

Alt çenenizde eksik bir dişiniz varsa ağız yapınızın güç dengesi bozulur. Uygun bir tedaviye başvurmazsanız zamanla ağız ve diş sağlığınızı kaybedersiniz. Alt çene implant uygulaması sizi bu dertten kurtarabilecek etkili bir tedavidir.

Eksik dişleriniz olduğunda konuşma konusunda problemler yaşarsınız. Lokmaları kolay çiğneyemezsiniz. Kendinize olan güveninizi kaybedersiniz. Alt çene implant uygulamasıyla sorunlarınıza bir çözüm üretebilirsiniz.

Alt çene dişlerinizi kaybettiğinizde ne olur?

Alt çene dişlerinizi kaybettiğinizde dişlerin etrafında bulunan çene kemiğinde değişiklikler yaşanır. Kemik kalitesi zamanla düşer ve kemik miktarı azalır. Tüm bu durumlar daha farklı problemleri ortaya çıkarır.

Öncelikle kemiğin yüksekliği ve şekli olumsuz yönde etkilenir. Çene kemiğinde meydana gelen değişikler sebebiyle çene eklemlerine dağılan kuvvetlerde dengesizlikler olur ve eklem problemleri meydana gelir.

Eksik diş problemini ortadan kaldırmak için takma dişler kullandığınızda zamanla çene kemiğinize tam olarak oturmadıklarını fark edebilirsiniz. Bunun sebebi ilk yılda yoğun bir şekilde yaşanan kemik kaybıdır.

Alt çenede yaşanan kemik kaybı üst çeneye göre çok daha yoğundur. Dişinizi kaybettikten sonra kısa süre içerisinde tedaviye başvurmanız gerekir. Aksi durumda kemik yoğunluğunuz kademeli olarak azalmaya devam eder.

Eksik diş alt çeneyi nasıl etkiler?

Eksik diş çene kemiğinizi düşündüğünüzden çok daha fazla etkiler. Vakit kaybederseniz problemleri çözmenin maliyeti artar. Bu nedenle en kısa sürede alt çene implant uygulaması gibi tedavilere başvurmalısınız.

  • Alt çene kemiğiniz körelir: Kollarınızı veya bacaklarınızı aylarca kullanmadığınızda kaslarınız küçülür. Benzer durum alt çene için geçerlidir. Diş olmadığı zaman kemik zayıflar ve körelmeye başlar.
  • Kuvvet kaybı oluşur: Alt çenenizde tek bir diş bile eksik olsa ısırma yetiniz bundan etkilenir. Yemek yerken rahatsızlık hissedebilirsiniz. Dişleriniz birbirine çarpabileceğinden çatlaklar oluşabilir.
  • Yüzünüz küçülebilir: Çok sayıda eksik dişe sahipseniz yüz şekliniz değişebilir. Çene kemiğiniz daralır ve yüzünüz daha kısa gözükür. Alt çene kemiğinde eksik fazlaysa çene kemiğiniz öne doğru dönebilir.

Alt çene implant uygulaması gibi diş sağlığınızı geri kazandırabilecek bir tedavi sayesinde bu sorunlardan uzak durabilirsiniz. İmplant sonrası ağız bakımınızı önemsediğinizde daha sağlıklı bir hayatınız olur.

Alt çene implant uygulaması nasıldır?

Alt çene implant uygulaması sabit dişler için idealdir. Bunun sebebi alt çenenin yük kaldırma konusunda uyumluluk gösterebilmesidir. Diş hekiminizin uygulayacağı prosedür son derece basit ve hızlıdır.

Alt çene yapısal olarak doğru estetiği yakalamak için idealdir. Ancak diş hekiminiz istenilen fonksiyonu yakalamakta ısrarcı olmalıdır. Bu sebeple tedavinizi tecrübeli ve profesyonel bir diş hekimine yaptırmalısınız.

Diş hekiminiz alt çene implant uygulamasında kemik kalitenizi ve hacminizi değerlendirmelidir. Bu 3 boyutlu diş tomografileri ile mümkündür. Diş tomografisinin ardından durumunuz netleştirilebilir.

Diş hekiminiz, kemik hacminiz (uzunluğu, kalınlığı ve yoğunluğu) implant tedavileri için yetersizse kemik grefti operasyonlarının yapılmasını önerebilir. Bazen ise alt çenedeki sinirlerin hareket ettirilmesi gerekebilir.

neden implant tercih edilmeli

Neden implant tercih edilmeli?

Eksik diş tedavisi için tek uygun tercih implant değildir. Protez diş gibi çeşitli çözümlere yönelme fırsatınız vardır. Protezler kısmi veya tam olabilirler. Ancak uzun vadeli verimlilik açısından implant kadar etkili değildirler.

1. Daha fazla işlev

İmplant dişler gücünü çene kemiğinden alırlar. Doğrudan kemiğe bağlı olduklarından doğal dişin yerini tutarlar. Bazı durumlarda sağlıksız dişlere sahip kişilerin doğal dişlerinden daha güçlü dahi olabilirler.

Çıkarılabilir yapıda olan protez dişler sadece diş etlerinden destek alabilirler. Bu sebeple protez diş kullanan kişileri belirli yiyecekleri çiğnemekte zorlanırlar. İmplant dişlerde böyle bir sorun yoktur.

2. Doğal görünüm

İmplant dişler çene kemiğinde diş kökünün yerini alırlar. Diş hekimi deneyimini kullanarak implant dişi tıpkı doğal bir diş gibi gözükecek şekilde yerleştirebilir. İmplant bu görevi yerine getirebilecek tek seçenektir.

Diş eksikliğinizi çözüme kavuştururken en estetik yönteme başvurmak istiyorsanız implant tercih etmeniz gerekir. Çünkü diğer tedavi yöntemlerinden aynı verimliliği ve doğallığı alabilme şansınız yoktur.

3. Kemik sağlığı desteği

Üst ve alt çeneleriniz basit bir görevi yerine getirirler. Bu görev dişleri desteklemektir. Eğer dişiniz eksikse çene kemiği küçülür ve zayıflar. Alt çene kemiğinde bu süreç çok daha hızlı bir biçimde ilerleme eğilimindedir.

İmplant diş ise çeneyi kandırabilir. Çünkü tıpkı gerçek bir diş gibi işlev gösterir. Kemiği güçlü ve sağlıklı kalması için uyarır. Böylece kemiğin küçülmesi veya kemik kaybı gibi problemlerle karşılaşmazsınız.

4. Hareketsiz yapı

İmplant dişler doğrudan çene kemiğine bağlanırlar. Bu sebeple geniş cerrahi operasyonlar dışında çıkartılamazlar. Tecrübeli bir diş hekimi tarafından yapıldıklarında hareket etme olasılıkları çok düşüktür.

Protezler diş etinden ve diğer dişlerden destek alırlar. Ağız sağlığının önemi için her gece çıkarılıp temizlenmelidirler. Alt çene implant uygulaması gibi yöntemlerle eklenen implant dişler ağzınızın bir parçası olurlar.

5. Uzun ömürlü tedavi

Bilimsel araştırmalar dahil olmak üzere pek çok araştırmada implant tedavisinin uzun ömürlü olduğu saptanmıştır. İmplant çoğu diş tedavisinden çok daha uzun süre dayanma başarısına sahiptir.

10 yılı aşkın süre kullanabileceğiniz doğal görünümlü bir dişe sahip olabilirsiniz. İmplant dişler boşluk oluşturmadıklarından diş çürümesi gibi etkilere sahip olmazlar. Diş eti hastalıkları ise ağız bakımınıza dikkat ettiğiniz sürece oldukça nadirdir.

alt çene implant

Alt çene implant fiyatları ne kadar?

Alt çene implant fiyatları açısından sabit bir rakam söylemek imkansızdır. Çünkü alt çene implant uygulaması kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın kemik yoğunluğu ve mevcut yaşı gibi sayısız etken vardır.

Alt çene implant uygulamasının maliyeti yapılacak işlem sayısı bilinmeden hesaplanamaz. Diş implantını uzun bir süre kullanacaksanız. Diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kısa süreli bir çözüm elde etmeyeceksiniz.

İmplant tedavisini doğru diş hekimine yaptırmalısınız. Kullanılacak malzemeler ve implant kalitesi konusunda bilgi edinmelisiniz. Aksi taktirde dental implant uygulamalarından beklediğiniz sonucu alamazsınız.