Dental İmplant

Türk malı implant güvenli midir?

Türk İmplant Markaları

İmplant tedavisi yaptırmaya karar verdiğinizde aklınızı karıştıran en önemli detay implant markalarıdır. Birçok farklı ülkenin kökenini taşıyan implant seçeneği vardır. Bu nedenle seçim konusunda zorlanabilirsiniz. ‘Türk malı implant mı yoksa ithal bir implant mı tercih etmeliyim?’ ise aklımıza takılan en büyük sorudur.

Diş hekiminiz de implant markası tercih edeceğiniz zaman Türk malı implant ile ithal implant arasından seçim yapmanızı isteyebilir. Hedefiniz kaliteli olanı tercih etmek olur. Böylece implant tedavinizden daha iyi sonuç elde etmeyi beklersiniz.

Her implant üreticisinin kendine özgü üretim standartları vardır. İmplant önemli bir finansal yatırım olduğundan marka seçiminde zorlanabilirsiniz. Ancak tüm implantların aynı olmadığını bilmelisiniz. Seçimlerinizi yaparken de sadece marka değerini göz önünde bulundurarak değil, teknik özelliklerini de diş hekiminiz ile görüşerek kararlaştırmalısınız.

İmplant tedavisi nedir?

İmplant tedavisi, eksik diş gibi durumlarda tercih edilen en yaygın tedavi yöntemleri arasında yer alır. Basit bir şekilde implant diş kökünün yerini alan bir vidadır. Ayrıca standart olarak titanyumdan üretilmeye devam ediyor olsa bile az sayıda firmada zirkonyum ya da seramik implantlar da bulunmaktadır.

İmplant diğer eksik diş tedavilerine göre uzun ömürlüdür. Kalıcılığı implantın markası fark etmeksizin geçerlidir. Tedavi sürecinde implant çene kemiği içerisine uygulanır ve kemik ile tamamen kaynaşması beklenir. Bu sebeple süreç biraz uzundur.

İthal veya Türk malı implant fark etmeksizin tüm dental implantlarda üreticinin sunduğu özelliklerden yararlanılır. Yerli implant fiyatlarını (diş fiyatı) etkileyen faktör üretim durum değildir. Daha çok hastanın ağız yapısıdır.

türk malı implant güvenilir mi

İmplant seçiminde marka önemli midir?

İmplant tedavisi her geçen gün popülerliğini yükselten bir diş tedavisi yöntemidir. Doğal olarak birbirinden farklı diş implant üreticisi vardır. İmplant yaptırırken tüm bu üreticiler arasından seçim yapmanız gerekir.

Seçim yapabileceğiniz 150’den fazla yerli ve yabancı marka vardır. Diş hekimleri genelde daha sağlıklı buldukları implant markalarını öne çıkarırlar. Bazı diş hekimleri özellikle Türk malı implant tercih ederler.

Dünya geneline bakıldığında Nobel Biocare, Straumann, Osstem, Hiossen Zimmer Dental ve Biomet gibi firmalar implant üretiminde öncüdürler. Türk malı implant üretiminde ise Bilimplant, Nucleoss, Mode Medikal, DTI Implant ve Implance öne çıkan markalardır.

İmplant markaları en iyi ürünleri üretmek için çabalarlar. Temel düzeyde aralarında çok büyük fark yoktur. Çünkü implant tedavisinin başarısında birçok önemli faktör vardır. Operasyondan önce iyi muayene, doğru teşhis, doğru planlama, operasyon sırasında titiz ve sterilizasyon kurallarına uyulması en dikkat çekici olanlardır.

Operasyon sonrasında hastaların önerilere titizlikle uyması, kaliteli bir teknisyen ve malzeme ile implant üstü protezlerin yapılması kritiktir. İmplant üstü protezler tamamlandıktan sonra hastaların ağız bakımlarına dikkat etmesi gerekir. Tüm bunlar implant tedavisinin başarısını %90-95 oranında etkilerler. Geride kalan başarı oranını ise implant markası temsi eder.

İmplant seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Diş tedaviniz için implant seçimini diş hekiminize bırakmanız gerekir. Diş hekimi tecrübesi sayesinde sizi en uygun seçeneklerle buluşturacaktır. Buna rağmen bazı detayları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

  • Tasarım: İmplant büyük oranda titanyumdan üretilir. Bazı üreticiler ise titanyum yerine zirkonyum kullanırlar. Zirkonyum, titanyuma çok benzeyen ama beyaz renkli olan implant üretilmesini sağlar. Ancak malzemeler farklı olsa bile implant diş kökünü taklit etmek üzere vida şeklinde tasarlanır.
  • Reaksiyonlar: Genel olarak titanyumdan üretilen implantlar kullanılsa da titanyuma karşı alerjisi olan hastalarda zirkonyum implantlar iyi bir tercih olacaktır. Diş hekiminiz geçmiş rahatsızlıklarınız konusunda bilgi alarak sizi bu konuda en iyi şekilde yönlendirecektir.
  • Uyumluluk: İmplantlarda en önemli faktör biyolojik uyumluluktur. İmplant uygulandıktan sonra kemiğin implant ile kaynaşması gerekir. Bazı implantlar kaynaşma açısından daha iyidirler.
  • Kolaylık: Bazı markalara ait olan implantların takılması diğerlerine göre çok daha kolaydır. Diş hekiminiz daha kolay bir implant sistemi ile tedavinizi daha kısa sürede bitirebilir. Onun deneyimlerine güvenerek doğru tercihte bulunabilirsiniz.

Tüm bu kriterleri diş hekiminizle tartışarak değerlendirebilirsiniz. İmplant üretimi artık standartlaşmış durumdadır. Taklit ürünlerle karşılaşmadığınız sürece markalar arasında kalite farkı çok nadiren %5’in üzerine çıkar.

Türk malı implant neden ucuzdur?

Türk malı implant fiyatlarını etkileyen farklı faktörler vardır. Uygulanacak implant tedavisi kapsamında kaç tane implant kullanılacağı fiyatı pek etkilemez. Benzer şekilde markalar arasında fiyat farkı yok denecek kadar azdır.

Türk malı implant fiyatları genel olarak tedavinin yapılacağı merkeze göre değişiklik gösterir. İmplant tedavisini uygulayacak olan diş hekimi nihai tedavi fiyatını hastanın ağız ve diş yapısına göre belirlemeyi tercih eder.

Türk malı implant, ithal implant markalarına göre ucuz olsa bile dikkatli seçim yapmak gerekir. Kaliteden ödün vermemek için mutlaka kendini kanıtlamış olan Türk malı implant üreticilerine yönelmelisiniz.

yerli malı implant güvenilir mi

Kaliteli Türk malı implant markaları nelerdir?

Yerli implant markaları söz konusu olduğunda hepsinin kaliteli olduğunu söylemek doğru değildir. Türk malı implant tercih edecekseniz onu üreten markanın kaliteli üretim yaptığını kanıtlamış olmasına dikkat etmelisiniz.

1. Bilimplant

Bilimplant firması 2014 yılında kurulmuş bir Türk implant firmasıdır. Dental implant tedavilerinde hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi ilke edinmiş bir markadır. Çalışmalarını bu doğrultuda devam ettiren firma sadece üretime odaklanan bir yapıya sahip değildir.

Bilimplant, ar-ge yatırımları yaparak dental implant sistemleri geliştirilmesini sağlar. Dental implant tedavilerinde kullanılan cihazlar ve cerrahi malzemeler üretir. Ekibinde yer alan deneyimli diş hekimleri ve mühendislerle uluslararası standartları yakalamayı başarır.

2. Implance

Implance, 2007 yılında Türkiye’de kurulmuş olan bir implant üreticisidir. Konik ve düz şeklinde olmak üzere 8 farklı kemik seviyesine ve doku seviyesine uygun implant üretimi gerçekleştiren bir markadır.

Implance, kaliteli üretim yapan Türk malı implant markalarından biridir. Bununla birlikte yurt dışına ihracat yapar. 40’tan fazla ulaşım ağı vasıtasıyla 10’dan fazla ülkeye implant ürünlerini gönderir.

3. NucleOSS

NucleOSS, 2001 yılında Türkiye’de kurulmuş bir implant sistemi üreticisidir. Konik ve düz olmak kaydıyla kemik seviyesinde ve doku seviyesinde çeşitli implant üretimleri gerçekleştirir. Geniş ve dar yapılı çözümleri mevcuttur.

NucleOSS en bilindik Türk malı implant markaları arasında yer alır. Ürünlerini T1, T2, T3, T5 ve T6 şeklinde isimlendirir. Kaliteli üretim yapar ve ürünlerini 15’ten fazla ülkeye ihraç edebilme başarısına sahiptir.

4. Mode Medikal

Mode Medikal, 2008 yılında kurulmuş bir implant üreticisidir. İmplant üretiminde akademisyenlerin fikrine danışarak ilerler. Üretimde kaliteli hammadde kullanır ve dünya genelindeki son teknolojilerden yararlanır.

Mode Medikal ürettiği ürünleri 35’ten fazla ülkeye ihraç eder. Her zaman kalite standartlarında ilerleyen bir anlayışa sahiptir. Ürünlerin üretiminde kendileri tarafından tanımlanan standartlara bağlı kalırlar.

5. DTI

DTI Implant, 2012 yılında faaliyetlerine başlamış bir üreticidir. Yerli üretimi desteklemek amacıyla TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Temel hedefi yoğun bir şekilde artan Türk malı implant talebine karşılık verebilmektir.

DTI Implant üretimde nano teknolojiden yararlanır. Farklı hasta türlerine uygun ürünler üretme yoluna gider. Diş hekimlerinin sıklıkla önerdiği markalar arasında yer almasının sebebi implant modellerinin çokluğudur.

Dünya genelinde implant üretimi gerçekleştiren 150’den fazla marka vardır. Bunların bir kısmı yerli üreticilerden oluşur. Tedaviniz için yerli veya ithal ayırt etmeden kalite standartlarını yakalayan herhangi bir markayı tercih edebilirsiniz.