Dental İmplant

Tek Diş İmplant Tedavisi ile Gülüşünüzü Tamamlayın

Tek Diş İmplant Tedavisi

Tek diş implant, yalnızca bir dişin kaybı durumunda; eksik dişin her iki tarafındaki dişlere zarar vermeden uygulanan diş implant tedavisidir. Boş diş yerine  implant uygulamaları ile  yapay bir diş yapılır.

Birçok kişinin yaşadığı tek diş kaybı durumunda ilk akla gelen soru “tek dişe implant yapılır mı?” oluyor. Bu içeriğimizde tek diş kaybında implant tedavisi hakkında bilgiler vermeye ve soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Tek Dişe İmplant Olur mu? Mantıklı mı?

Ağzımda yalnızca bir dişim eksik; diş implant tedavisi yaptırabilir miyim?

Tek dişe implant uygulanması gayet sağlıklı ve etkili bir tedavi biçimidir. Diğer implant tedavi tipleri gibi sıkça uygulanıyor ve tercih ediliyor.  Bu yöntemle hem ağız sağlığı hem de estetik  bir görünüm için başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Ayrıca eski bir yöntem olan köprü protezlerin aksine implant tedavisinde kullanılan implantlar, yeni dişiniz için temel yapı niteliğindedir.

Diş kayıplarının sebepleri nelerdir?

Diş kayıpları sıklıkla diş çürükleri, diş eti hastalıkları ya da travmatik kazalar nedeni ile meydana gelir. .

İnsanlar daha çok ön bölgedeki diş eksikliğini sorun eder ve ön diş implantı yaptırırlar, görünmeyen dişleri önemsemeyip, göz ardı ederler. Ancak diş eksikliğinin getirdiği tek olumsuzluk ve zarar estetik görünümü bozması değildir. Diş kayıplarının zararlarına gelirsek;

 • Diş kaybı olan bölgede çene kemiğindeki erime başlayabilir.
 • Kayıp dişin iki yanında bulunan  dişler boşluğa doğru kayabilir, dişlerin arası açılabilir.
 • Kayıp dişin iki yanında bulunan  dişler daha erken çürüyebilir.
 • Diş kaybı olan bölgede besinleri çiğneme zorluğu oluşur. Bu yüzden sürekli diğer taraf ile çiğneme yapılacağından, çene eklemlerinde sorun yaşanabilir.

Tek diş kayıplarında implant tedavisi mümkün ve çok basittir, bu sorunları yaşamamak için ertelemeyiniz.

Tek Dişe İmplant Yapılır mı?

İmplant mı, Köprü mü? Hangisini Tercih Etmeliyim?

En doğru seçimi diş hekiminiz ile birlikte muayene sonrası kararlaştırmalısınız. Fakat şunu söyleyebilirim ki birçok durumda implant tedavisi seçeneği ilk tercih ettiğimiz seçenek olmaktadırr. Tek diş implant uygulamalarının köprü protezlere göre avantajları şunlardır:

 1. İmplant tedavisinde komşu dişlere müdahale edilmez, zarar verilmez.
 2. İmplant uygulamasında, diş kaybı olan bölgedeki kemik erimesi olmaz ve çene kemiği korunur.
 3. Çene kemiği korunduğundan, implant tedavisinde sonraki süreçte estetik problemler yaşama ihtimaliniz oldukça düşer.

Tek Diş Eksikliği Diş İmplantı ile Nasıl Tedavi Edilir?

Tek bir eksik diş yerine implant tedavisi uygulamak basittir. Hekiminizle muayene sırasında  tedavinizi planlarsınız. Diş hekimi ilgili bölgeye implantı yerleştirir. İmplantın yapıldığı bölge iyileşirken, implant üzerine geçici bir kron yerleştirilir. Bu sayede yeni dişiniz hazırlanırken dişsiz kalmazsınız.

Önce dişlerinizin ölçüsü alınır ve kalıcı kronunuzun yapımı için çalışmalara başlanır. Dişlerinizin doğal şeklinde ve renginde hazırlanan yeni kronlar ağzınız ve diğer dişleriniz ile uyum içinde olur ve size doğal bir gülümseme kazandırır. Yeni dişleriniz hazırlandıktan sonra implant üzerine takılır ve eksik dişiniz doğal bir görünüm ile tamamlanmış olur.

Tek Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tek diş implant ve implant üstü dişin tamamlanması için gerekli süre çoğunlukla 3 aydır. Tek diş eksikliğinde ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç yok ise, implantın çene kemiği içerisine yerleştirilmesi 10 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanmaktadır. İmplantın çene kemiği ile kaynaşma süresi için 3 ay kadar beklenmesi gerekmektedir. 3 ayın ardından implant üstü kaplama yapılması ise 1 haftalık süreçte tamamlanmaktadır.

Bazı durumlarda implant tedavi süreci uzayabilir. Çekilmesi gereken diş kökünde akut bir enfeksiyon, şiddetli ağrı var ise, implant tedavisi için öncelikle dişin çekilip, bölgenin iyileşmesi beklenmelidir. Bunun dışında, eğer çene kemiğinde ileri derecede erime mevcutsa, implant uygulaması ile birlikte ya da implant uygulamasından önce bölgeye kemik tozlarının uygulanması ile bölgede kemik arttırım işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durumlarda implant tedavi süreci 6-8 aya kadar uzayabilir.

Tek Diş İmplantın Faydaları Nelerdir?

Diş kaybında diğer tedavilere kıyasla tek diş implantın avantajları şunlardır:

 • Tek diş implant eksik dişin yerinde konumlanıp vücudun bir parçası haline gelir.
 • Uygulanan implantı kendi dişiniz gibi hissedersiniz ve doğal görünüme sahip dişleriniz olur.
 • Ağzınızda kaymaz ve hareket etmezler.
 • Yemek yerken veya konuşurken sorun yaratmazlar.
 • Alıştıktan sonra varlığını unutursunuz.
 • Çok uzun kullanım ömrüne sahiptir.
 • Ekstra bakım gerektirmezler, ağız ve diş sağlığı için gereken özeni göstermeniz yeterlidir.
 • Harika görselliği ile özgüveninizi ve özsaygınızı arttırır. Rahatça gülümsemenizi sağlar.
 • Siz söylemediğiniz sürece, eksik dişinizin implant ile tedavi edildiği dışarıdan anlaşılmaz.
 • Tek diş implantın köprüye göre avantajı ise, diş boşluğuna komşu dişlere zarar vermeden uygulanmasıdır.

Tek Dişe İmplant Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Tek diş implant yapılacak  kişinin büyüme çağını bitirmiş olması ve yeterli kemiğinin  bulunması gereklidir. Yerleştirilecek implant, diş kökü görevi göreceğinden etrafındaki kemik doku güçlü olursa, imlantın çeneye tutunması da o kadar kolay ve sağlıklı olur.

Hangi Durumlarda Tek Diş İmplant Uygulanamaz?

İmplant tedavileri kaybedilen dişlerin fonksiyonel ve estetik biçimde yerine getirilmesi için  her zaman uygulanamayabilir. Aşağıda belirtilen durumlara sahip kişilere implant tedavilerinin uygulanması doğru değildir;

 1. Boyun ve baş bölgelerine radyoterapi uygulanmış bireylere, .
 2. Büyüme çağındaki, kemik gelişimi tamamlamamış kişilere .
 3. Ağız içi yaraların iyileşmesi çok geç gerçekleşeceğinden aşırı sigara tüketen bireylere,
 4. Bifosfonat, kortikosteroid gibi immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanan bireylere
 5. Hemofili, kontrol altında olmayan  tansiyon, diyabet gibi sistemik rahatsızlıkları olan bireylere İmplant tedavilerini uygulanmamalıdır.

Özet

Tek diş implant, çoklu diş kayıpları olmadığı durumlarda, yalnızca kaybolan dişin yerine uygulanan basit, mantıklı ve etkili bir diş tedavisi yöntemidir. Komşu dişlere zarar verilmez, operasyon süresi ise oldukça kısadır. Köprü tedavisine göre birçok avantajı vardır ve bu yüzden daha çok tercih edilmektedir. Eksik dişin yerine implant uygulaması gecikmezse, kemik erimesi, diş eksikliği bulunan bölgeye komşu olan dişlerin boşluklara kayması gibi sorunlar oluşmadan tedavi hızlı ve zahmetsiz biçimde tamamlanır.

Sağlıklı gülümsemeniz yolunuza ışık tutsun.

Dişeti Hastalıkları ve İmplantoloji Uzmanı – Dr. Hilal Selamet