Dental İmplant

Komple implant nasıl yapılır?

komple implant nasıl yapılır

Tüm dişlere komple implant yaptırmak pek çok durumda gerekli olabilir. Diş eti hastalığınız varsa, sıkça diş çürüğü problemi yaşıyorsanız ve dişlerinizi kaybediyorsanız komple implant yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Komple implant eksik diş tedavisinde tercih edilebilecek tek yöntem değildir. Her hasta komple implant tedavisine uygun olmayabilir. Bu sebeple diş sağlığınız için alternatif yöntemler hakkında bilgi edinmelisiniz.

Neden implant tercih edilmeli?

Dişlerinizin tamamını kaybettiyseniz veya kaybetmek üzereyseniz birkaç farklı tedavi seçeneğiyle yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz. Bu tedavi seçeneklerinden ilki halk arasında damak diş olan bilinen protezlerdir.

Bu protezler uygulanırken herhangi bir şekilde implant uygulaması yapılmaz. Takıp çıkarmaları olurlar ve her gece bakım gerektirirler. Çene kemiğinizden ve diş etinizden destek alarak ağız içinde tutulurlar.

Diş eksikliklerinizi gidermede uygun bir çözüm olsalar bile çoğu zaman ağızda hareket ederler. Çiğneme ve konuşma deneyimini olumsuz etkilerler. Ayrıca üst damağı sardığından tat alma duyunuzu zayıflatırlar.

Total protez olarak adlandırılan damak dişlerin bir dezavantajı ise çene kemiğindeki erimelere engel olamamasıdır. Yıllar geçtikçe protez ağızda büyük gelmeye başlar ve ağızda yaralar oluşmasına sebebiyet verebilir.

İmplant desteğiyle diş eksikliği nasıl giderilir?

Bütün bu sebeplerden ötürü implant destekli protezlerden yararlanmak gerekir. Tüm dişleri eksik olan hastalar implant yaptırmak istediklerinde kaç implant gerektiğinden emin olamazlar ve proteze karar veremezler.

Üç boyutlu tomografi yardımıyla hastaların çene kemiği ve ağız durumu incelenir. Ardından konsültasyon doğrultusunda komple implant, all-on four, all-on six veya hareketli implant üstü total protezlere başvurulur.

komple implant yapılır mı

Komple implant yapılır mı?

Komple implant yapılabilir mi? Kısaca cevabı evettir. Tam dişsiz ağızlarda kalıcılık ve etkinlik için komple implant tedavisi tercih edilebilir. Sistemik açıdan sağlıklı olan herkes bu tedavi yöntemine başvurabilir.

Damak protez adı verilen takma protez dişlerin bakımı çok zahmetlidir. Hastalar her gece protez dişleri çıkarıp temizlemek zorunda kalırlar. Çünkü mantar enfeksiyonu oluşumu gibi pek çok farklı risk söz konusu olabilir.

Bununla birlikte protezler hiçbir zaman doğal diş hissini vermezler. Çene kemiğinden ve diş etinden destek alırlar. Dudak ve dil kasları sebebiyle sabit duramazlar. Sürekli hareket edebildiklerinden rahatsız edicidirler.

Benzer sebeplerden ötürü yemek yerken zorluk çekebilirsiniz. Yediklerinizi öğütmekte zorlanırsınız. Tam dişsiz ağzınız olduğunda komple implant yaptırarak rahatça gülmenin ve yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Neden komple implant tercih edilmeli?

Komple implant yaptırdığınızda doğal dişlere en yakın çözüme kavuşursunuz. İmplant il doğal dişlerde olduğu gibi yemek artıkları, bakteri birikimi ve diş eti çekilmeleri gibi tüm doğal süreçleri yaşarsınız.

Diş sağlığımız için dişlerimizi fırçalamamız şarttır. Benzer durum implant dişler için geçerlidir. Diş aralarını temizleyerek ve düzenli fırçamalar yaparak implant dişlerinizi uzun bir süre boyunca kullanabilirsiniz.

Komple implant tedavisi sayesinde doğal gülüşünüzü geri kazanabilirsiniz. Rahatça çiğneme ve tadını alarak yemek yiyebilme yetinizi korursunuz. Ayrıca karşılıklı konuşmalarda daha özgüvenli olmayı başarabilirsiniz.

Tedavi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Hiç diş olmayan ağızda komple implant tedavisine başlanmadan önce diş hekiminizin genel sağlık durumunuzu değerlendirmesi oldukça önemlidir. Normal doktorunuzdan sistemik sağlığınız hakkında rapor istemelisiniz.

Raporda diyabet veya kalp rahatsızlığı gibi implant tedavisine engel olabilecek durumların olup olmadığı yer alır. Diş hekiminiz ise yaptığı muayene sırasında ağız ve diş durumunuzu kontrol edecektir.

Muayene sırasında diş hekiminizin üç boyutlu tomografiye başvurması gerekir. Üç boyutlu tomografi sayesinde diş hekiminiz kemik yapınızın tedavi için yeterli düzeyde olup olmadığı netleştirmeyi başarabilir.

tek seferde kaç implant yapılır

Hiç dişi olmayan kişiye kaç implant yapılabilir?

Ağınızda hiç diş olmadığında kalıcı bir çözüm elde edebilmek için implant yaptırmaya karar verebilirsiniz. Ancak pek çok farklı implant destekli tedavi olduğundan kafa karışıklığı yaşamanız oldukça doğaldır.

 • Komple implant üstü sabit protez: Üst çeneye 6-7 adet ve alt çeneye 6 adet implant uygulanır. Ayrıca üst çeneye 12 ve alt çeneye 12 adet implant üstü sabit porselen veya zirkonyum kaplama yerleştirilir.
 • İmplant üstü hareketli protez: Alt çene kemiğinin içerisine 2 adet ve üst çeneye 4 adet implant yerleştirilir. Kaynaşma süresinin ardından implant üzerine takıp çıkarılabilir protez yapılır.
 • All-on-four implant: Çene kemiğine 2 adet açılı ve 2 adet düz olmak üzere 4 adet implant yerleştirilir. Yerleştirilen bu implant damak protezlere benzeyen ama çok büyük olmayan dişler yapılır.
 • All-on-six implant: All-on-four implant tedavisinden farklı olarak çene kemiğine 6 adet implant yerleştirilir. Bunun dışında iki tedavi yöntemi arasında bir fark yoktur.

Her bir tedavi türünde çene kemiği içerisine yerleştirilecek implant sayısı ve protez dizaynı farklıdır. Hangi tedavinin sizin için uygun olduğunu belirlemek için diş hekiminiz kapsamlı bir ağız içi muayene yapar.

All-on-four ve all-on-six tedavilerinde sabit protez uygulaması yapılır. Buna rağmen söz konusu sabit protezlerin her yıl çıkarılıp temizlenmesi gerekir. Bunun için tedaviyi uygulayan diş hekimine başvurmanız yeterlidir.

Hiç dişi olmayan için protez mi implant mı?

Tüm dişleri eksik olan hastaların tedavisi için pek çok farklı seçenek vardır. Eksik diş sorunun ortadan kaldırabilmek için klasik hareketli protezler veya implant destekli protezler (sabit veya hareketli) tercih edebilirsiniz.

 • Klasik hareketli total (damak) protezler, tüm dişlerin kaybetmiş olanlara yardımcı olabilecek en pratik tedavi çözümüdür. İmplant ile karşılaştırıldığında maliyeti azdır ama kalıcılığı düşüktür.
 • Hareketli damak protezlerde çene kemiği zaman içerisinde erimeye devam eder. Takma dişler çeneye büyük gelmeye başlayınca yenilenmelidirler. Bu nedenle uzun vadede daha maliyetlidir.
 • Klasik hareketli damak protezler implant destekli protezlere göre daha yapaydır. İmplant destekli çözümlerde yapaylık hissi ortadan kaldırılır. Ayrıca protezler gibi zamanla değiştirilmelerine gerek yoktur.

Hastalar ağız hijyenlerine dikkat ettikleri sürece çene kemiği erimeleri gibi problemler yaşamazlar. Her zaman çene kemiğiyle ve diş etiyle olan uyum korunur. Bu sebeple eksik diş tedavisinde implant daha kalıcıdır.

komple implant nedir

Komple implant nedir?

Komple implant dişlerinin tamamını kaybetmiş olan kişilere ağız ve diş sağlıklarını geri kazandırabilecek bir tedavi yöntemidir. Çene kemiği içerisine yerleştirilen implantlar üzerine bir dizi dişin eklenmesiyle yapılır.

Tüm dişlere implant tedavisinde protezler, sabit veya takıp çıkarılabilir şeklinde iki farklı türde olabilir. En sık kullanılan yöntem sabit implant destekli diş köprüleri olsa bile hastanın ağız yapısı önemlidir.

Diş hekiminizin incelemeleri sonrasında hangi tedaviyi tercih edebileceğiniz netleşir. Ağız yapınıza ve çene kemiği durumunuza uygun olarak implant destekli takıp çıkarılabilir diş protezleri önerilebilir.

İmplant tedavisinde cerrahi müdahale yapılır mı?

Dental implant tedavisi belirli düzeyde cerrahi müdahale gerektirir. İmplant yaptırmak isteyen kişinin sistematik olarak sağlıklı olması gerekir. Eğer varsa sağlık problemlerini doktor takibinde aldırmış olmalıdır.

Tıbbi açıdan implant tedavisine uygun olmayan hastaların implant tedavisine başvurması doğru değildir. Çünkü bu kişilerin sağlık durumları implant için gerekli olan cerrahi işlemleri kaldırabilecek seviyede olmaz.

İmplant çene kemiği içerisine yerleştirilir. Bu sebeple hastanın çene kemiği hacmi yeterli düzeyde olmalıdır. Diş hekiminiz tedaviden önce üç boyutlu tomografiye başvurarak uygun değerlendirmeyi yapıp size bilgi vermelidir.

Komple implant nasıl yapılır?

Komple implant uygulamasıyla fonksiyonel bir tedavi gerçekleştirmek için birkaç adım gereklidir. Diş hekiminiz implant yaptırmak için ideal bir aday olduğunuza karar verdikten sonra tedavi sürecini başlatabilir.

 • Kapsamlı bir tıbbi ve ağız içi muayeneyle implant tedavisine uygunluk kontrol edilir. Üç boyutlu tomografi cihazlarından destek alınarak hastanın çene kemiği milimetrik olarak değerlendirilir.
 • Çene kemiği yeterince hacimli değil ise önce kemik grefti ameliyatı yapılarak kemiğin uzunluğu ve genişliği arttırılır. Bu ameliyatla normal implant veya komple implant tedavisi mümkün hale gelir.
 • Kemik grefti ameliyatı tamamlandıktan sonra kişinin iyileşmesi beklenir. İyileşme süreci hastanın genel sağlığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.
 • Kişi iyileştikten sonra implant çene kemiğine uygulanır. İmplant aslında bir tür vidadır ve titanyumdan yapılır. Çeneye yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşması beklenir.
 • Diş hekiminiz kaynaşma süresini göz önünde bulundurarak bir tarih belirler. Belirlenen tarihte tekrar diş hekiminizi ziyaret edersiniz. Bu seansta implant üzerine dayanak adı verilen destekler yerleştirilir.
 • Dayanakların yerleştirilmesi bittikten sonra implant üstü kuronlar ile kapatılır. Takma diş veya köprü gibi farklı yöntemler uygulanacaksa hepsi bu adımda beraber gerçekleştirilebilirler.

Her implant için benzer süreç vardır. Aynı anda takılacak implant sayısı sağlık durumunuza bağlıdır. Ayrıca, implant operasyonu tamamlandıktan sonra size verilen antibiyotik gibi ilaçları düzgün kullanmanız gerekir.

komple implant fiyatı

Komple implant yaptırma fiyatı ne kadar?

İmplant fiyatları açısından net bir rakam söyleyebilmek mümkün değildir. Fiyatları etkileyen birbirinden farklı faktörler vardır. Diş hekiminin deneyimi, implant markası ve tedavi öncesi yapılacak işlemler fiyatı etkilerler.

Komple implant fiyatını etkileyen en önemli faktör kaç adet implant kullanılacağıdır. İmplant miktarına diş hekiminiz karar verebilir. Ağız yapınızın detaylı değerlendirmesi için kapsamlı muayene gereklidir.

İmplant tedavisinin sadece tek diş kaybı sonrasında yapılmadığını bilmelisiniz. Diş eksikliği yaşıyorsanız ve damak protezi gibi detaylarla uğraşmak istemiyorsanız profesyonel bir diş hekimine başvurmalısınız.