Dental İmplant

Aynı Günde Diş İmplantı Tedavisi – 1 Günde İmplant

Aynı günde diş implantı, bir günde implant tedavisi

Diş eksikliği yaşayan hastalar eksik dişlerini hızlı bir şekilde tamamlamak isterler. Diş eksikliği tedavisi için diş implantları en uygun çözüm olarak kabul edilirler. Gelişmiş teknikler kullanan diş hekimleri aynı günde diş implantı uygulayabilirler.

Aynı günde diş implantı uygulamasında implantlar hareket edemeyecekleri şekilde yerleştirirler. Ameliyattan sonra implantların en ufak bir hareketi onların kemiğe entegre olmalarını engeller. Bu sayede iyileştirme süreci en iyi şekilde desteklenir.

Aynı günde implant olur mu?

Aynı gün implant uygulaması sadece bu konuda tecrübeli diş hekimleri tarafından yapılabilir.

Çekilen 3 boyutlu diş tomografisinin ve yapılan ağız içi muayenesinin ardından tedavi planlaması oluşturulur. Aynı günde çene kemiğinin içerisine implantın uygulanması ardından implant üzerine diş yapılması mümkündür. Burada önemli olan çene kemiği içerisine yerleştirilen implantın yeterli stabiliteye sahip olup olmadığıdır. Eğer çene kemiği ince ise ya da kemik tozu uygulamaları yapılmış ise, implantın stabilitesi yeterli olmayabilir ve implant üstüne aynı gün diş yapılması uygun değildir. Bu implantın çene kemiği ile kaynaşmasına engel olacaktır.

Bir günde implant kimlere uygulanır?

Bir günde implant tedavisi uzun bir süre diş tedavisi olmayı ihmal etmiş kişilere uygulanır. İmplant tedavisinin ardından hastalar eksik diş probleminden kurtulurlar. Ancak, implant tedavisi tecrübeli bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır.

Tecrübeli bir diş hekimi, diş kliniğine geldiğiniz andan itibaren size implant dişler hakkında bilgi verecektir. İmplant tedavisinin kişiden kişiye değişiklik gösterdiği asla unutulmamalıdır. Ağzınızdaki kemik miktarı dahil olmak üzere pek çok kriter vardır.

Bir günde implant fiyatları ne kadar?

Standart implant fiyatları ile bir günde implant fiyatları arasında fark vardır. Bunun sebebi bir günde implant uygulaması için üst düzey teknolojik ekipmanların gerekli olmasıdır. Ancak sağlığınızı önemsiyorsanız fiyatı değil deneyimi düşünmelisiniz.

İmplant tedavisine başvurmadan önce bütçeniz önemli bir karar mekanizması olabilir. Buna rağmen diş hekiminin tecrübesini, çalışma tekniklerini ve implant uygulamalarında başarı oranını göz önünde bulundurmak daha iyi bir fikirdir.

Aynı günde diş implantı, bir günde implant tedavisi

Aynı günde diş implantı yaptırmanın avantajları nelerdir?

Aynı gün implant uygulaması yüksek düzeyde hasta memnuniyeti anlamına gelir. Sebebi ise hastaların sadece bir günde yeni dişlerine kavuşmasıdır. Bir günde implant uygulamasının iyileşme sürecinde hastaların geçici damak protez takmasına gerek yoktur.

  • Diş eksikliği hemen giderilir ve hasta aynı günde dişlerine kavuşur.
  • İleri düzey teknikler kullanıldığından implant kemiğe daha sağlam şekilde yerleştirilir.
  • Diş eti ve yumuşak dokular daha çabuk iyileştiği için implantın düşmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Aynı gün implant uygulamalarında başarı oranı her geçen gün artış gösterir. Standart implant uygulamalarına göre daha hızlı bir çözümdürler. Bunun sebebi daha az cerrahi adımın yer alması ve prosedürlerin hızlı bir şekilde uygulanmasıdır.

Aynı günde diş implantı yaptırmanın dezavantajları nelerdir?

Aynı gün implant uygulamalarının dezavantajları implant ile kemik entegrasyonuyla alakalıdır. İmplantın kemiğe tutturulabilmesi için yeni kemik hücrelerinin üretilmesi için zaman gereklidir. Yaklaşık 3-6 ay boyunca hasta azami dikkatle hareket etmelidir.

  • Tedavi kurallarına dikkat edilmediğinde aynı gün implant tedavisinin başarısızlık oranı, klasik implant uygulamalarına göre daha yüksek olacaktır.
  • Aynı gün implant uygulamalarında çene kemiğine yerleştirilen implantın stabilizasyonu zayıf ise implant süreç içerisinde gevşeyerek çene kemiği ile kaynaşmayacaktır. Bir günde implant uygulamasında diş hekimi koltuğunda geçirilecek süre standart uygulamalara göre çok daha uzundur.

Aynı gün implant uygulaması herkese uygun bir çözüm değildir. Başvurduğunuz diş hekiminin yüksek hassasiyette çalışabilecek bilgi ve tecrübeye  sahip olması önemlidir. Tedavi kuralları harfiyen uygulandığı takdirde  bir günde yeni dişlerinize kavuşabilirsiniz.

Bir günde kaç implant yapılabilir?

İmplant yaptırmak isteyen pek çok kişi aynı gün içerisinde dişlere kaç implant yerleştirilebileceğini merak ederler. Hastaların bu merakı aslında süreci hızlandırmakla alakalıdır. Diş hekimi koltuğunda oturmanın stresinden kurtulmak isterler.

Diş hekimliği alanında gerçekleşen ilerlemeler doğrultusunda aynı günde diş implantı yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Özellikle ön dişler söz konusu olduğunda işlerin biraz daha kolay olduğundan söz edilebilir.

Bir günde kaç implant yapılacağının kararını diş hekimi vermelidir. Ağız ve diş yapınız bu kararda önemli bir role sahip olacaktır. Kişinin implant uygulama sürecine uyumu önemlidir. Çünkü aynı anda birden fazla implant uygulanması rahatsız edici olabilir.

Aynı günde implant tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Aynı günde implant tedavisi uygulayacak olan diş hekiminin öncelikle hastanın ağız yapısını kontrol etmesi gerekir. Ağız yapısının kontrol edilmesi planlama aşaması olarak değerlendirilebilir. Planlama aşamasında röntgen çekimleri yapılabilir.

  • Uygulama aşaması: İmplant uygulaması hastanın ağzı uyuşturularak yapılır. İmplant miktarı fazlaysa genel anesteziye başvurulabilir. Hastanın çene kemiği yeterli düzeyde sağlıklıysa diş hekiminin işi biraz daha kolay olur.
  • İyileşme süreci: İmplant uygulandıktan sonra iyileşme süresi alt çene ve üst çene olmak üzere farklıdır. Cerrahi işlemle implant yerleştirildikten sonra genel olarak alt çene, üst çeneden daha hızlı iyileşir.
  • Komplikasyon takibi: İmplant tedavisinde komplikasyon görülmesi nadirdir. Geçici sinir zedelenmesi en sık karşılaşılan komplikasyonlar arasındadır. Bir diğeri ise implant kaybıdır ve bu durumda implant yenilenmelidir.

Her ne tür implant tedavisi görürseniz görün onların bakımını aksatmamanız gerekir. Diş hekimlerine göre implantların bakımı standart diş fırçalama yöntemlerine benzerdir. Aksatmanız durumunda enfeksiyonla karşılaşabilirsiniz.

Sağlıklı gülümsemeniz yolunuza ışık tutsun.

Dişeti Hastalıkları ve İmplantoloji Uzmanı – Dr. Hilal Selamet