Dental İmplant

All on six implant tekniği nedir?

all on six implant tekniği

All on six implant tüm diş arkının yerini alacak şekilde uygulanan bir dental implant çeşididir. Klasik implant seçenekleri gibi tüm dişlere tek tek implant yapılmaz. Bunun yerine altı implant vidasıyla çene kemiğine sabitleme gerçekleştirilir.

All on six implant tedavisini klasik implant tedavilerinden farklı kılan şey implant sayısı değil, implant üstü protezin özelliğidir. İmplant üstü protez, implantlar üzerine multiunit adı verilen ara parçalar ile vidalanarak yerleştirilmektedir.

All on six implant tekniği nedir?

All on six implant tekniği klasik diş implantlarından çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Klasik implant tedavilerinde, implant çene kemiği içerisine yerleştirildikten sonra 3 ay bekleme sürecine girilir. All on six implant tekniğinde implantlar yerleştirilir yerleştirilmez üzerine geçici sabit dişler yapılır.

All on six implant tedavilerinde, all on four implant tedavilerine kıyasla implant sayısı daha fazla olduğu için çene kemiğine iletilen kuvvet dengeli bir şekilde dağılım gösterir. All on four implant ve all on six implant teknikleri tüm dişleri eksik olan hastalara uygulanır.

All on six implant tekniğinde çene kemiği içerisine titanyum vida yerleştirilir. Titanyum vidalar hemen hemen eşit mesafede olacak şekilde konumlandırılırlar. Böylece çenenin ihtiyaç duyduğu gücü sunarlar. Kuron kısımları ise porselen ya da zirkonyumdan üretilirler.

All on six implant esasında bir tür implant destekli takma diştir. Klasik tedavilerde her eksik diş için bir implant planlanırken bu teknikte çene başına altı implant uygulanır. All on six implant tekniğinde ekstra destek sağlayarak protezden maksimum verim alabilmek esastır.

Kimler all on six implant yaptırabilirler?

All on six implant tekniği bütün bir diş arkına implant yaptırmak isteyenler içindir. Eksik diş tedavisinde biraz daha uygun maliyetli bir çözümdür. Protez dişlerle karşılaştırıldığında daha iyi bir görünüm sunar. Aynı zamanda ekstra işlevsellikleri sebebiyle daha rahattırlar.

All on six implant tekniğinde kullanılan altı implant çeneye ekstra güç verirler. Eksik dişler sebebiyle oluşabilecek kemik kaybı önlenebilir. Uzun vadeli bir çözüm arayanlar için çok daha güvenilirdirler. All on four ile farkı ise çene yapısına ekstra güç kazandırmasıdır.

İmplant yaptırmak isteyen her hastanın durumu farklıdır. All on six implant yaptırmak istiyorsanız ağız sağlığınızın ve genel sağlığınızın iyi durumda olması gerekir. Diş hekiminiz üç boyutlu tomografi gibi görüntülemeler vasıtasıyla tedaviye uygun olup olmadığınıza karar verir.

All on six implant yaptırmak riskli mi?

All on six implant tedavisi cerrahi prosedürlere sahiptir. Doğal olarak tüm cerrahi yöntemlerde olduğu gibi belirli riskleri bulunur. Riskler genellikle çok düşüktür ve komplikasyon yaşayan hasta sayısı çok azdır. İmplant başarısında diş hekiminizin deneyimi önemli rol oynar.

  • Enfeksiyon: Tedavi sonrasında diş hekiminizin önerilerine uyum sağlamazsanız enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Enfeksiyon implant tedavisinin başarısız sonuçlanmasına neden olur. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini takip etmelisiniz.
  • Sinir hasarı: İmplant yerleştirilirken diş hekiminiz sinirlere hasar verirse bazı olumsuz etkilerle karşılaşırsınız. Çenedeki sinirler hasar görürlerse dudaklarınızda ve yanaklarınızda uyuşmalar meydana gelebilir.
  • Sinüs komplikasyonu: Anatomik bir boşluk olan sinüs boşluğu implant tedavileri için önemlidir. Uzun süre dişsiz kalan hastalarda sinüs boşluğu aşağıya doğru sarkar ve kemiğin erimesine neden olur. All on six implant tedavisi sırasında da bu komplikasyon ile karşılaşılabilir.

Genel olarak implant tedavilerinin başarısızlık oranları çok düşüktür. Diş hekiminiz deneyimliyse ve ne yaptığını iyi biliyorsa problem yaşamazsınız. Ancak tedavi maliyetini düşürmek için deneyimsiz bir diş hekimine başvurursanız komplikasyon riskiyle karşılaşabilirsiniz.

All on six implant yaptırmanın avantajları nelerdir?

All on six implant, all on four implant tekniğinden daha pahalıdır. Ark üzerinde daha fazla implant yer aldığından arada fiyat farkı vardır. Buna rağmen daha fazla güç sunar. Tüm dişlerini kaybetmiş olan kişiler için all on four implant tedavisinden daha iyidir.

  • Stabil kullanım: All on six implant ağızda kayma gibi problemler yaşatmaz. Protez dişlerde sıkça karşılaşılan bu problem yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Tam çene arkına yerleştirilen implantlar sonrasında kayma gibi problemler yaşamazsınız.
  • Pratik tedavi: All on six implant hızlı bir tekniktir. İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra implant üstü sabit geçici protezler yapılır ve implantların kemik ile kaynaşması sürecinde dişsiz kalınmamış olur. “Bir günde implant” tedavi konseptleri oldukça konforlu deneyim sunar.
  • Hızlı iyileşme: All on six implant tekniğinin en önemli yanı az sayıda implant gerektirmesidir. Özellikle implant destekli protezlerle karşılaştırıldığında sayı ciddi oranda azalır. Doğal olarak tedavi sonrası iyileşme süresi çok daha hızlı ilerler.

All on six implant çene kemiğine ekstra güç kazandırdığından çiğneme ve konuşma yeteneğiniz olumlu yönde etkilenir. Tıpkı doğal dişler gibi işlev gösteren implantlar sayesinde ağız sağlığınızı korumayı başarabilirsiniz. Aynı zamanda genel görünümünüzü düzeltebilirsiniz.

All on six implant tekniği nasıl uygulanır?

All on six implant tekniğini uygulamayı planlayan bir diş hekimi genel olarak beş aşamalı süreci takip eder. Sürecin ilk aşaması konsültasyonken son aşaması tedavi sonrası bakımdır. Diş hekimi tüm aşamalarda titizlikle ilerlemeye çalışıp all on six implant tedavisini tamamlar.

  • Konsültasyon: Bu aşama özellikle diş hekiminiz için çok değerlidir. Diş hekiminiz all on six implant tekniği için uygun olup olmadığınızı kontrol eder. Tekniğe uygun olduğunuza karar vermesi durumunda tedavinin planlama aşamasına geçiş yapar.
  • Plan: Tedavi planı oluşturulurken randevu tarihi gibi detaylar belirlenir. All on six implant tekniğinin ne kadar süreceği prosedürlere göre değişiklik gösterir. Genel olarak ise çene başına yaklaşık 4 saat gereklidir. Kendinizi bu süreye göre ayarlamalısınız.
  • Uygulama: All on six implant tekniğinin uygulanması sırasında toplam 6 vida çene kemiğine takılır. Titanyum vidalar yerleştirildikten sonra geçici bir diş sunulur. Oldukça hafif olan ve reçineden yapılan geçici diş iyileşme süreci boyunca size eşlik eder.
  • İyileşme: Ameliyat sonrası uygulama yapılan bölgede morarma görebilirsiniz. Morluklar hızlı bir şekilde ortadan kaybolurlar. Diş hekiminiz yeme içme konusunda size belirli sınırlamalar getirecektir. Söz konusu sınırlamalara olabildiğince bağlı kalmanız gerekir.

All on six implant tedavisi tamamlandıktan sonra bakım aşamasına geçilir. Bakım aşamasında diş hekiminizin kontrolü altında olursunuz. Diş hekiminiz uygun tarihlerde takip randevuları oluşturur. Bu randevulara bağlı kalarak implantları kontrol ettirmeniz gerekir.

all on six implant fiyatları

All on six implant fiyatları ne kadar?

All on six implant tedavisinin fiyatları değişkendir. Hastanın mevcut durumu, implant öncesi uygulanacak prosedürler, tedaviye ayrılacak süre ve tedavi sonrası bakım gibi farklı kriterleri düşünmek gerekir. Genel olarak ise klasik implant tedavisinden daha uygun maliyetlidir.

İmplant destekli protez yerine all on six implant yaptırmak maliyetten tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bu konuda diş hekiminize danışarak ondan daha fazla bilgi isteyebilirsiniz. Her ne olursa olsun başlangıçta tedavi için belirli bir bütçe ayırmanız gerekeceğini unutmamalısınız.

All on six implant tedavisi yaptıracaksanız diş hekiminizle ödeme seçeneklerini konuşmayı ihmal etmemelisiniz. Bütçeniz kısıtlı durumdaysa çeşitli diş klinikleri tarafından sunulabilen implant diş taksitlendirme gibi imkanlardan yararlanarak ödeme kolaylığı elde edebilirsiniz.