Dental İmplant

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası buz tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra, ağız ve göz altı bölgelerinde bazı sorunlar oluşabilir. Oluşan sorunlar genellikle çok ciddi olmamak ile birlikte, şişlik ve hematoma (morluk) en belirgin sorunların başında gelir. Şişlik oluşumu ve morlukların  daha erken geçmesi için buz tedavisine başvurulabilir.

İmplant sonrası buz tedavisi ne kadar sürer sorusuna genel olarak implantlar çene kemiğine uygulandıktan sonraki ilk 2 gün uygulanmaladır şeklinde yanıt verilebilir. . Yöntemin uygulanış biçimi ve uygulanırken dikkat edilmesi gereken konular, tedavi sonrası sürecin sağlıklı ilerlemesi için oldukça önemlidir.

İmplant Sonrası Uygulanan Buz Kompresi Nedir, Ne İşe Yarar?

Buz kompresi, implant tedavisinin ardından sıklıkla uygulanmaktadır. Buz kompresinin uygulanma amacı, bölgede oluşan şişiği,kanamayı ve oluşacak morluğu azaltmaktır. İmplant tedavisi sonrasında sık sık yaşanan şişme olayında, şişkinlik bulunan bölgede oksijen miktarı azalmakta ve bu durum hücre harabiyetine neden olmaktadır.

Buz kompresi, kan damarlarında büzüşmeye neden olur. Kan damarlarında oluşan büzülme sayesinde şişlik ve kanama ciddi oranda azalmaktadır. Şişlik ve kanamanın azalması da oluşan harabiyet etkilerini azaltır.

Buz kompresinin uygulanması, doğrudan kişinin sinir ucunda yer alan ağrı reseptörlerini etkilemekte ve uyuşukluk sağlamaktadır. Uyuşukluk nedeniyle kişide duyu azalması meydana gelmekte ve hissedilen ağrı ciddi oranda azalmaktadır.

İmplant Sonrası Buz Kompresi Nasıl Uygulanmalıdır?

İmplant operasyonları sonrasında ilk gün 5 dakika aralıklara tüm gün boyunca buz uygulaması yapılmalıdır. İkinci gün ise 10 dakikalık aralıklarla uygulanması yeterli olacaktır.

Buz Kompresi Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi sonrasında oldukça büyük faydalar sağlayabilecek buz kompresi uygulaması, doğru kullanılmadığı taktirde büyük sorunlara yol açar. Gereken süreden fazla buz kompresi uygulaması yapmak, kişinin cildinde buz yanığından doku harabiyetine kadar pek çok soruna yol açabilir.

Bu nedenle buz kompresi uygulayacak olan kişi öncelikli olarak ne kadar süre bu uygulamayı yapacağını bilmelidir. İmplant tedavisi sonrasında uygulanacak olan buz kompresinin ideal süresini en iyi bilen kişi, tedaviyi gerçekleştirmiş olan diş hekimidir.

İmplant tedavi süreci ve implant tedavisi için randevu almak istiyorsanız, buraya tıklayarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı gülümsemeniz yolunuza ışık tutsun.

Dişeti Hastalıkları ve İmplantoloji Uzmanı – Dr. Hilal Selamet