Dental İmplant

Eksik dişler için implant mı damak mı?

implant mı damak mı

Eksik dişiniz varsa yediklerinizi öğütemezsiniz, hazımsızlık yaşarsınız ve çene kemiğinizde ciddi erimeler meydana gelebilir. Bu durumda sağlığınızı geri kazanmak için bir seçim yapmanız gerekir: İmplant mı damak mı?

Eksik olan dişiniz tedavisi için uygun yönteme karar verirken dikkatli olmalısınız. İmplant mı damak mı sorusuna yanıt ararken yapısal durumlar dahil olmak üzere birçok faktörü düşünmeniz gerekir.

İmplant veya damağa ihtiyacınız var mı?

İmplant tedavisi diş kökü yerine geçecek bir vida kullanımıyla mümkündür. Çene kemiğinizin yapısı, uzunluğu ve kalınlığı gibi durumlar önemlidir. Aynı zamanda tedaviye engel oluşturabilecek sağlık sorunlarınız olmamalıdır.

Damak tedavilerinde çene kemiğine bir implant uygulanmaz. Damak dişler çene kemiğinden ve diş eti dokusundan güç alırlar. Çene kemiğinde meydana gelen erimeler sebebiyle belirli aralıklarla yenilenmelidir.

Tüm dişleriniz eksikse yemek yemekte ve konuşmada güçlük çekersiniz. Sonuç olarak kendinize olan güveninizi kaybedersiniz. İmplant mı damak mı sorusunu düşünmenizin sebebi ise ikisi arasındaki farkı öğrenmektir.

Dişlerinizi kaybettiğinizde ağzınızın içinde bir dizi değişiklik yaşanır. Kaybettiğiniz dişin komşusu olan diş öne doğru eğilir. Karşı çenedeki dişte ise uzamalar yaşanır. Sonrasında ise farklı diş eti problemleri yaşarsınız.

Dikkatli olmadığınızda enfeksiyonlarla ve iltihaplarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda çene kemiği erimeleriyle karşılaşırsınız. İmplant yaptırmak isteseniz bile ileri düzey tedaviler gerekli olabilir.

Eksik dişlerinizi tedavi ettirmek dahil olmak üzere ağız ve tedavi yöntemlerine başvurmadan önce değerlendirme aşamasını tamamlamış olmalısınız. Değerlendirme deneyimli bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır.

implant tedavisi ve damak dişler

İmplant mı damak mı?

Eksik dişinizi veya dişlerinizi tedavi ettirmek istediğinizde implant ve damak arasından bir seçim yapmanız gerekir. Zaman kaybederseniz diş kaybına açık kapı bırakırsınız ve diğer dişlere zarar vermeye başlarsınız.

Diş sağlığınız için doğru yöntemi seçmelisiniz. Genel sağlık durumunuz, çene kemiğinizin yapısı ve beklentileriniz tedavi yöntemi belirlenirken dikkate alınacak kriterler olmalıdır. Fiyat kriterini sonlara saklayabilirsiniz.

İmplant mı damak mı sorusuna cevap verirken her iki tedavi yönteminin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmalısınız. Doğru seçenek için diş hekiminiz sizi ayrıntılı bir şekilde yönlendirecektir.

Damak sizin için uygun bir seçenek mi?

Diş eksikliğinizi bir protez çeşidi olan ve takip çıkarılabilir yapıdaki damakla çözebilirsiniz. Damak, tam veya kısmi diş eksikliklerinizi giderecek şekilde olabilir. Genelde ardışık ve çoklu diş kaybı olanlar için idealdir.

Eksik dişlerin tedavisinde damak (protez) kullanımı yıllar içerisinde gelişim göstermiştir. Günümüzde takma dişler her zamankinden daha doğal bir yapıya sahiptirler. Teknolojideki ilerlemeler bunu mümkün hale getirmiştir.

İmplant mı damak mı sorusunu öne çıkaran durum takma dişlerin maliyet açısından nispeten daha uygun fiyatlı olmasıdır. Damak dişleri dilediğiniz zaman çıkarabilme ve kapsamlı temizlik yapabilme şansınız vardır.

Damak dişler özellikle zayıf çenesi olan kişiler ve implant tedavisi yaptırmak istemeyenler için en ideal çözümdürler. Aynı zamanda sağlık açısından implant tedavisine uygun olmayan hastalar için uygundur.

Buna rağmen damak yaptırmak herkes için ideal değildir. Çünkü sabit dişler kadar ağızda hareket etmeden kalamazlar. Güçlü yanak, dil ve dudak kaslarının etkisiyle yemek yerken ve konuşurken yerinden oynarlar.

Uygun şekilde temizlenmediklerinde ağız içerisinde enfeksiyona ve diş çürümesine neden olabilir. Damak dişlerin en büyük dezavantajı belirli bir süre geçtikten sonra erimeler sebebiyle yenilenmelerinin şart olmasıdır.

Dental implant sizin için uygun bir seçenek mi?

Dental implant eksik dişin yerini alan bir tür yapay diştir. Alt kısmında titanyum ham maddesinden üretilen vida bulunur. Bu vida çene kemiğine yerleştirilir ve üstüne destekleyiciyle birlikte kuron eklenir.

Dental implant yaptırmak, damak yaptırmaya kıyasla daha maliyetlidir. Buna rağmen çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Başlangıçta değil belki ama zaman içerisinde maddi açıdan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

İmplant mı damak mı sorusunda kafa karıştırıcı nokta dental implant seçeneğinin uzun vadeli faydasıdır. Bakımı çok daha kolaydır ve doğru bakım yapıldığında en az 15 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılır.

Dental implant yaptırdığınızda konuşurken veya yemek yerken çıkması konusunda endişe duymanıza gerek yoktur. Her açıdan çok daha rahattır. Ayrıca eksik diş tedavisinde doğal görünüm açısından en iyi seçenektir.

implant mı damak diş mi

Tedavi seçiminde nelere dikkat edilmeli?

İmplant mı damak mı kararını verirken belirli kriterlere göz atmalısınız. Bunlar aynı amaca hizmet ederler. Çiğneme becerinizi geri kazandırırlar ve yüz kaslarınızı desteklerler. Ancak aralarında yapısal farklılıklar vardır.

1. Yaş durumu

İmplant tedavisinde ve damak tedavisinde bir yaş kısıtlaması yoktur. Ancak yaşı yüksek olan hastalar implant tedavisi için gerekli işlemleri kaldıracak sağlığa ve dayanıklılığa sahip olmayabilirler.

Tüm dişleri eksik olan ama yaşı ilerlermiş biriyseniz diş hekiminize sağlık durumunuzla ilgili bilgi vermelisiniz. Hastalıklarınız sistematik olarak kontrol edilmiyorsa implant yerine damak diş tercih etmelisiniz.

2. Kemik yoğunluğu

Diş hekiminiz en uygun tedaviyi belirlemek için kemik yoğunluğunuzu ölçecektir. Kemik yoğunluğunu ölçmek için çene kemiğinizi milimetrik olarak değerlendirebileceği 3 boyutlu dental tomografilerden destek alır.

Kemik yoğunluğu düşük olan hastalarda implantın yerleştirilmesi zorluk çıkarabilir. Bu sebeple, kemik yoğunluğunuz azsa ve kemik grefti ameliyatı olmak istemiyorsanız damak tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

3. Ağız bakımı

Damak sürekli bakım gerektirir. Her gece mutlaka ağızdan çıkarmalı ve güzelce temizlenmelidir. Bakım yaptığınız zamanda ağzınızın içinde oldukça ciddi enfeksiyon problemlerinin oluşmasına yol açabilirsiniz.

Sürekli bakımla uğraşmak istemiyorsanız implant yaptırmanız daha doğru olacaktır. Ancak implant yaptırsanız bile dişlerinizi temizlemeniz gerekir. İmplant dişlerinizi normal dişleriniz gibi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

4. Doğallık hissi

Damak ile implant arasındaki en önemli fark konfor düzeyidir. İmplant daha fazla doğallık hissi sunar. Çiğneme ve ısırma konusunda doğal bir hissiyat istiyorsanız implant sizin için en doğru seçim olacaktır.

İmplant daima sabittir ve doğal dişleri taklit eder. İmplant dişlerinizi normal dişleriniz gibi kullanmaya devam edersiniz. Bakımlarını aksatmadığınız sürece uzun ömürlü bir yapay dişe sahip olursunuz.

İmplant ve damak için alternatifler neler?

Tüm ağız diş eksiklikleri için implant ve damak tedavisinin alternatifi yoktur. Ancak kısmi diş eksiklikleriniz varsa farklı tedavilere başvurabilirsiniz. Diş hekiminizden tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  • Kısmi protez: Kısmi protez bir veya daha fazla diş içerir. Çıkarılabilir yapısı sayesinde kolayca temizlenebilir. En ucuz çözümler arasında yer alır ama çok dayanıksızdır.
  • Geçmeli protez: İmplant ile damak arasında yer alan bir çözümdür. Yapıştırıcı kullanılması şart değildir. Ağızda konumunu sabitlemek için implant kullanılması gerekir.
  • Diş köprüsü: Bir veya daha fazla diş eksikliğiniz varsa boşluğu doldurmak için köprü yapılabilir. Destek oluşturmak için çevredeki dişler kesildiğinden dişlerin doğal yapısı bozulur.

Dişiniz için en uygun tedaviye karar vermeden önce protez diş ile implant seçimini netleştirmelisiniz. Size hangisi daha fazla fayda sağlar? Protez mi yoksa implant mı? Ömür boyu kullanabileceğiniz çözüme yönelmelisiniz.

İmplant mı damak mı? Bir karar vermekte zorlanıyorsanız diş hekiminizle görüşmelisiniz. Diş hekiminize danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Farklılıkları ayrıntılı bir şekilde öğrenerek doğru kararı vermeniz kolaylaşır.