Diş Eti Hastalıkları

Gummy smile tedavisi nasıl yapılır?

gummy smile tedavisi nedir

Gummy smile tedavisi aşırı diş eti görünümünü ortadan kaldırmak için yapılır. Gülümserken diş etleriniz 3 milimetreye kadar görünür olmalıdır. Diş etleriniz daha fazla görünüyorsa gummy smile tedavisi yaptırabilirsiniz.

Diş eti gülümsemesi için genelde bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Bazı insanlar estetik görünümlerini etkilediği için gummy smile tedavisine başvururlar. Bununla birlikte diş eti gülümsemesi kadınlarda daha sık görülür.

Gummy smile nedir?

Gummy smile gülümsediğiniz zaman ortaya çıkar. Gülümsediğiniz zaman üst dudağınız çok yukarı kalkar. Öndeki üst dişlerinizin üstündeki diş eti aşırı görünür hale gelir ve diş eti gülümsemesine (gummy smile) neden olur.

Gummy smile gülümsemenizi bozabilir. Aynı zamanda estetik açıdan sizi epey rahatsız edebilir. Gülümserken diş etinizin gözükmesi genetik faktörler dahil olmak üzere birbirinden farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Gummy smile neden olur?

Gummy smile oluşumunun farklı nedenleri vardır. Üst dudak kaslarda fonksiyon bozukluğu veya üst dudağın kısa olması en önemli etkenlerdir. Dişlerin küçük olması ve sorunlu kemik yapısı diğer etkili faktörlerdir.

 • Ortodontik sorunlar: Dişleriniz yanlış hizalanmışsa gülümsediğinizde diş eti çizginiz düzensiz gözükerek diş eti gülümsemesine neden olur.
 • Hiperaktif üst dudak kasları: Gülümsediğinizde dudaklarınız normalden daha yükseğe çıkarlar ve diş etiniz daha görünür olur.
 • Aşırı diş eti dokusu: Diğer insanlara göre daha fazla diş eti dokusuna sahipseniz diş etleriniz gülümserken daha belirgin hale gelebilir.
 • Kemik yapısı: Çene kemiğiniz aşırı gelişmişse veya az gelişmişse gummy smile ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.
 • Kısa üst dudak: Üst dudak yapınız kısaysa gülümsediğinizde diş eti çizginiz daha belirgin hale gelebilir.
 • Küçük dişler: Dişleriniz diş eti dokusu miktarına göre daha küçükse gülümsediğinizde diş eti çizginiz çok daha yüksek gözükebilir.

Gummy smile oluşumunun altında yatan nedenleri anlamak en etkili tedavinin bulunmasına yardımcı olur. Diş eti gülümsemesini ortadan kaldırmak için ortodontik tedavi dahil pek çok farklı seçenek vardır.

Gummy smile genetik mi?

Gummy smile genetik bir problem olabilir. Diş eti gülümsemesinin altında yatan neden yüzün kas yapısından veya çene kemiğinin gelişiminden kaynaklanabilir. Belirli durumlarda ise doğası gereği genetik olabilir.

Gummy smile için bir tedavi uygulanmadan önce altında yatan neden iyi araştırılmalıdır. Genetik faktörler nesilden nesle aktarılabilirler. Tedavi sürecinde söz konusu potansiyeli göz önünde bulundurmak gerekir.

Gülerken diş eti gözükmesi nasıl geçer?

Gülerken diş etinin gözükmesi kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir problemdir. Diş eti gülümsemesi üst ön dişlerin üzerindeki diş eti dokusunun aşırı miktarda görünür olmasıyla ilgili bir problemdir.

Diş eti gülümsemesi sorununu ortadan kaldırabilmek için ortodontik tedavi uygulanabilir. Ayrıca diş eti şekillendirme ameliyatına veya ortognatik cerrahiye başvurulabilir. Uygulanacak tedaviye sadece deneyimli bir diş hekimi karar verebilir.

gummy smile tedavisi

Gummy smile tedavisi nedir?

Diş eti gülümsemesine sahipseniz problemi ortadan kaldırmak için gummy smile tedavisi uygulanır. Gummy smile tedavisinde diş etini şekillendirme için gingivektomi, gingivoplasti, kron boyu uzatma ya da dudak konumlandırma (lip repositioning) gibi birçok farklı yöntem vardır.

Gummy smile için en iyi tedavi yöntemi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çünkü problemin altında yatan sebep herkes için farklıdır. En iyi sonuçların elde edilebilmesi için bir diş eti uzmanının (periodontolog) kapsamlı muayenesi şarttır.

Gummy smile tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Gummy smile tedavisi ağrılı bir işlem olabilir. Uygulanacak tedavi yöntemi hissedilecek ağrı üzerinde etkilidir. Cerrahi müdahalenin minimum düzeyde olduğu ortodontik tedavilerde ağrı olasılığı çok düşüktür

Diş eti şekillendirme gibi ameliyat gerektiren tedavilerde bir miktar ağrı yaşanabilir. Ameliyat sırasında anestezinin etkisiyle ağrıyı hissetmezsiniz. Ancak anestezinin etkisi geçtiğinde bir miktar rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Gummy smile diş teli ile düzelir mi?

Evet, belirli durumlarda gummy smile diş teli ile düzeltilebilir. Eğer diş eti gülümsemesinin sebebi yanlış hizalanmış dişler ise diş teliyle ortodontik bir tedavi uygulanabilir. Böylece diş eti çizgisinin görünümü düzeltilebilir.

Bununla birlikte diş teli gummy smile sorununu çözmek için tek başına yeterli olmayabilir. Bazı durumlarda şeffaf plaklardan yararlanılabilir. Ancak tedavi yöntemi özel ihtiyaçlarınıza uygun olarak değişkenlik gösterebilir.

Sağlıklı diş eti görünümü nasıl olmalı?

Sağlıklı bir diş etinin görünümü pembe ve pürüzsüz olmalıdır. Dişinizi fırçalarken herhangi bir kanama yaşamamanız gerekir. Aynı zamanda gülümsediğinizde diş etleriniz fazla görünür olmamalıdır.

Diş etleriniz gereğinden fazla görünürse çeşitli tedavilere başvurarak bir çözüm arayışına girebilirsiniz. Daha farklı diş eti problemleriniz varsa bir diş hekiminden destek alarak rahatsızlığınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

Gummy smile tedavi yöntemleri nelerdir?

Gummy smile tedavi yöntemleri gingivektomiden kuron uzatmaya kadar oldukça çeşitlidir. Diş eti gülümsemesi problemine sahipseniz en iyi tedavi yönteminin belirlenmesini sağlamak için muayene olmalısınız.

 • Ortodontik tedavi: Dişleriniz yanlış hizalanmışsa en uygun tedavi biçimidir. Diş tellerine veya şeffaf plaklara başvurulur. Böylece dişlerin dizilişi düzeltilerek diş eti çizgisinin görünürlüğü azaltılır.
 • Ortognatik cerrahi: Çene kemiğiniz çok veya az gelişmişse gülümserken diş etiniz ortaya çıkabilir. Ortognatik cerrahi yöntemleriyle çene kemiğiniz yeniden konumlandırılarak düzeltilebilir.
 • Kuron boyu uzatma: Kuron boyu uzatılarak daha düzgün bir diş eti çizgisi oluşturulabilir. Tedavi kapsamında diş eti dokunuzun veya dişlerinizi çevreleyen kemiğin bir kısmı çıkarılabilir.
 • Diş eti şekillendirme: Gingivektomi ve gingivoplasti adı verilen bu tedavi dişleri daha görünür hale getirmek için uygulanan bir prosedürdür. Estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde etmeye odaklanılır. Tedavi diş eti dokusu çıkarılarak gerçekleştirilir.

Gummy smile tedavisi için tercih edeceğiniz yönteme tek başınıza karar veremezsiniz. En uygun tedavi yöntemini keşfetmek için mutlaka bir diş hekiminden veya diş eti uzmanından destek almalısınız.

Gummy smile nasıl tedavi edilir?

Gummy smile tedavisi için başvurulabilecek birkaç yöntem vardır. Hangi yöntemin kullanılacağı ise diş eti gülümsemesinin altında yatan sebebe bağlıdır. Aynı zamanda tüm yöntemlerin uygulanma prosedürleri farklıdır.

Ortodontik tedavi nasıl yapılır?

Ortodontik tedavi diş hekimiyle konsültasyon, muayene ve tedavi planı gibi çeşitli adımları içerir. Bu adımlar geçildikten sonra diş hekiminiz ortodontik malzemeleri en uygun şekilde dişlerinize yerleştirerek tedaviyi tamamlar.

 • Tedavinin planlanması: Diş hekiminiz ihtiyaçlarınız doğrultusunda tamamen kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturur. Plan dahilinde dişlerin hizalanması ve diş etinin düzeltilmesi yer alır.
 • Malzemelerin yerleştirilmesi: Tedavi planına uyumlu olacak şekilde diş teli gibi ortodontik malzemeler dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Yerleştirilme tamamlandıktan sonra hassas ayarlara geçilir.
 • Takip randevuları: Ortodontik malzemelerin yerleştirilmesi tek seferde tamamlanmaz. Yaklaşık 4 hafta boyunca takip randevuları oluşturmalı ve diş telini/şeffaf plağı kontrol ettirmelisiniz.

Gummy smile tedavisinde ortodontik yöntemin ne kadar süreceği hastanın durumuna ve takip edilecek adımlara bağlıdır. Diş hekiminiz en iyi sonucu elde edebilmek için tedavi sürecini uzun tutabilir.

Diş eti şekillendirme nasıl yapılır?

Gummy smile tedavisinde diş eti şekillendirme bir çözüm olabilir. Diş hekiminiz doğru teşhisi koyduktan sonra tedavinizi planlar ve ameliyatı gerçekleştirir. Diş eti şekillendirme ameliyatı lokal anestezi altında yapılır.

 • Tedavinin planlanması: Fazla olan diş eti dokusunu ortadan kaldırmak ve diş eti çizgisinin görünümünü iyileştirmek için tedavi planı oluşturulur. Ameliyat planı özel ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır.
 • Ameliyata hazırlık: Diş hekiminizin önerilerini takip ederek ameliyata hazırlanmalısınız. Ameliyat öncesinde belirli ilaçları kullanmama gibi kurallara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
 • Anestezinin uygulanması: Ameliyat öncesinde diş etrafındaki alanı uyuşturmak için lokal anestezi yapılır. Ayrıca lokal anestezi ameliyat sırasında kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.
 • Diş etinin şekillendirilmesi: Uyuşma sağlandıktan sonra diş hekiminiz fazla diş eti dokusunu kaldırır ve diş eti çizgisini yeniden şekillendirir. Ne tür bir yöntemin kullanılacağı hekiminizin tekniğine bağlıdır.

Gummy smile tedavisi için yapılan ameliyattan sonra iyileşme süreci gereklidir. Belirli bir süre cerrahi müdahalenin yapıldığı alanı fırçalamaktan kaçınmalısınız. Ayrıca kontroller için takip randevuları oluşturmalısınız.

Kuron boyu uzatma nasıl yapılır?

Gummy smile tedavisinde kuron boyu uzatma yöntemine başvurulabilir. Diş hekiminizle yapacağınız görüşmeler sonunda diş eti gülümsemesini ortadan kaldırabilmek için en ideal yöntemin bu olduğuna karar verilebilir.

 • Tedavinin planlanması: Tedavinin uygulanabilmesi için gereksinimlerinize en uygun plan oluşturulmalıdır. Plan dahilinde diş eti çizgisini yeniden konumlandırmak için kuron boyu uzatılabilir.
 • Tedaviye hazırlık: Kuron boyu uzatma tedavisi öncesinde diş hekiminiz beslenme kısıtlamaları uygulayabilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar gibi ilaçları kullanmamanızı isteyebilir.
 • Anestezinin uygulanması: Kuron boyu uzatmada lokal anestezi şarttır. Diş hekiminiz müdahalenin yapılacağı bölgeyi lokal anesteziyle uyuşturur. Böylece işlemler sırasında rahatsızlık hissetmezsiniz.
 • Prosedürün yapılması: Diş hekiminiz diş eti çizgisini yeniden konumlandırmak için diş eti dokusunun bir kısmını ortadan kaldırır. Fazlalık olarak görülen diş eti ortadan kaldırılınca tedavi tamamlanır.

Gummy smile tedavisini kuron boyu uzatma yöntemiyle yaptıracaksanız iyileşme süresine ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda tedavi sonrasında ağız bakımını ve kontroller için takip randevularını ihmal etmemelisiniz.

Ortognatik cerrahi yöntemi nasıl gerçekleştirilir?

Gummy smile tedavisi için ortognatik cerrahi yönteminde çeneniz yeniden konumlandırılır. Diğer tedavilere göre daha az tercih edilse bile bazı hastaların diş eti gülümsemesini tedavi etmek için en ideal yöntemdir.

 • Tedavinin planlanması: Konsültasyon ve teşhisin ardından ihtiyaçlarınıza en uygun tedavi planı oluşturulur. Plan dahilinde çene yeniden konumlandırılır ve diş etlerinin görünümü iyileştirilir.
 • Ameliyata hazırlık: Hekiminiz ameliyat öncesinde beslenmenize kısıtlama getirir. Ortognatik cerrahi yöntemi genel anesteziyle yapıldığından ameliyata hazırlık biraz daha zahmetli olabilir.
 • Anestezinin uygulanması: Ameliyattan önce genel anestezi yapılarak uyutulursunuz. Böylece cerrahi müdahale sırasında herhangi bir ağrı, sızı ve rahatsızlık hissetmemeniz sağlanır.
 • Çenenin yeniden konumlandırılması: Cerrahi müdahale kapsamında çeneniz yeniden konumlandırılır. Böylece diş etlerinizin görünümü iyileştirilir. Prosedür dahilinde çene kemiğiniz kesilebilir.

Gummy smile tedavisi ortognatik cerrahi yöntemiyle yapılacaksa uzun süreli bir iyileşme sürecine ihtiyacınız olacaktır. Tedavi sonrasında enfeksiyon kapmamalı ve takip randevularını ihmal etmemelisiniz.

diş eti gülümsemesi tedavisi

Gummy smile tedavisi kalıcı mı?

Gummy smile tedavisinin sonuçları uzun süre boyunca kalıcıdır. Tedavi sonuçlarının kalıcılığı tedavi yöntemine göre değişiklik gösterir. Ayrıca diş eti gülümsemesine sebebiyet veren durum kalıcılık üzerinde etkilidir.

Gummy smile için ortodontik tedavi tercih edilirse zaman içerisinde tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Benzer şekilde dişlerin zamanla büyümesi gibi sorunlardan ötürü diş etinin şekillendirilmesi tekrarlanabilir.

Tekrar tedaviye ihtiyaç duymak istemiyorsanız ağız bakımına önem vermelisiniz. Her şeyden önemlisi tedavi için kaliteli bir diş hekimi seçmeye çalışmalısınız. Ayrıca onun belirttiği her şeye dikkat etmelisiniz.