Dental İmplant

Çıtçıtlı İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

Çıtçıtlı İmplant

İnsanlar için sağlık alanında en önemli noktalardan biri ağız ve diş sağlığıdır. Diş kayıpları yaşadığımızda ağız ve diş sağlığımız yemek yemeyi engelleyecek şekilde bozulmaktadır. Çıtçıtlı implant uygulaması, hem fonksiyonu yerine getirmeye hem de eski güzel gülüşlere sahip olmaya olanak sağlar.

Birçok insan için sağlık oldukça önemlidir. Vücudumuzun her konuda sağlıklı olması için çeşitli alanlarda muayene ve tedavilerde bulunuruz. Bunun da en temel nedeni sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyunca yaşayabilmek ve aynı zamanda estetik görünüşümüzden ödün vermemektir.

Teknolojinin ve tıp alanının bir arada gelişmesi ve büyümesi sayesinde artık bunu sağlamak oldukça kolaydır. Eskiden neredeyse hiçbir tedavisi bulunmayan hastalıklar ve sağlık sorunları günümüzde oldukça basit uygulamalar ve ilaçlar ile kolaylıkla iyileştirilebilmektedir..

Tıbbınbu kadar ilerlemesi sadece ciddi hastalıklar için değil her türlü görünüş bozukluğu ve eksikliğine de müdahale edebilmeyi sağlamaktadır. Bu alanda vücudun günümüzde neredeyse her yerine cerrahi müdahaleler kolaylıkla yapılabilmekte ve bunun sonucunda da insanların günlük hayatına kolayca devam edebilip eksikliklerinin giderilmesi sağlanmaktadır.

Tıp alanının bu ilerlemesinin en yoğun gözüktüğü alanlardan birisi de ağız ve diş sağlığı alanıdır. Bu alanda artık oldukça farklı ve önemli tedavi yöntemleri uygulanabiliyor ki insanlar artık sadece çürük tedavi ve diş çekimi işlemleri yaptırmakla kalmıyor sıfırdan diş yaptırıyor yani yeni dişlere sahip oluyor.

Artık bu ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde cerrahlar ve diş hekimleri üstün teknolojiye sahip araçlar yardımıyla milimetrik operasyonlardan tutun çok ciddi ve hayati kısımlara müdahale gibi oldukça ileri düzey operasyonlar uygulayabiliyorlar.

Çıtçıtlı İmplant Uygulaması

Diş alanında en çok uygulanan  işlemlerden birisi de şüphesiz ki implant üstü protez diştir. Yaş ya da başka nedenler ile diş kaybı olan hastalardan kliniğimize başvuranların sayısı çok fazladır. Bu tür kişilerde diş eksikliği, onların hayatlarını ciddi anlamda etkilemektedir.

Bu nedenle insanlar tekrar hem estetik açıdan güzel dişlere kavuşmak hem de temel ağız ve diş faaliyeti olan yeme içme fonksiyonlarında zorluk çekmemek amacı ile şartların uygun olması halinde protez diş uygulaması yatırıyorlar.

Parsiyel protez işlemleri tabii bununla da sınırlı değildir. Aynı zamanda ağız içinde beklenilenden düşük çene yüksekliği ve ince çene kemikleri nedeniyle yapılan protez işlemleri de vardır. Bu tür işlemlerde genelde vücudun belirli yerlerinden alınan bir kemik parçasının bölgeye nakledilmesi ile istenilen kemik kalınlığına ya da yüksekliğine kavuşulmuş oluyor.

Protez diş işlemlerinin içerisinde aynı zamanda çıtçıtlı implant adını verdiğimiz bir uygulama da bulunmaktadır. Adını çoğu kişi sıkça duymuştur muhtemelen. Peki nedir bu çıtçıtlı implant uygulaması?

Çıtçıtlı İmplant Uygulaması Nedir?

Çıtçıtlı diş protezi, çene kemiği içerisine implantların yerleştirilmesinin ardından 3 ay sonra implantların üzerine yapılan bir protez çeşididir. Bu protez dizaynında; dişetinde dişi parça, protezde ise erkek parça bulunmaktadır. Bu dişi parça ve erkek parça, bir anahtar kilit mekanizması ile implant ve protezin birbirleri ile mükemmel bir uyumda olmasını sağlar. Yani bu mekanizma tipinde tıpkı bir çıtçıt gibi dişi ve erkek çıtçıt dişlerinin birbirine geçmesi ile protez implantlara sabitlenir.

Birbirine geçen dişi ve erkek parçalar bir daha hiçbir şekilde protez sahibi isteyip çıkarmadığı sürece birbirinden ayrılmaz ve protez ağız içerisinde hareket etmez. Bu sayede hastalarımız kolaylıkla ağızında vuruklar olmadan kolaylıkla yemek yiyebilir, estetik bir gülümsemeye kavuşabilir. Hastalarımız istediklerinde bu protezleri kolaylıkla ağızından çıkarabilir ve temizleyebilirler. Bu yönden de oldukça kullanışlıdırlar.

Genelde bu uygulamanın çalışma prensibini duyan kişilerde peki bu çıtçıtlar yemek yerken çıkar mı gibi bir soru oluşuyor. Bu sorunun cevabı kesinlikle hayırdır. Çıtçıtlar birbirlerine sıkıca tutunduğu için kolayca çıkmazlar. Yani yemek yemek protez dişe zarar vermez, protezi yerinden oynatmaz.

Çıtçıtlı İmplant

Çıtçıtlı Protez Fiyatları Nedir?

Bu konuda tam olarak net bir fiyat verilemez. Bunun da en temel nedeni bazı durumlarda fiyatların artıp azalabilmesi durumudur. Uygulanacak implant sayısı, tercih edilecek implant markası, çıtçıtlı protezde kullanılacak olan dişin malzemesi (akrilik ya da porselen) gibi bir çok faktör çıtçıtlı protez fiyatını etkileyecektir. Özel olarak istenilen ya da yapılan bazı değişiklikler implant fiyatını etkilemektedir.

Çıtçıtlı protez dişlere alternatif olarak kancalı protez dişlerin de yapılması mümkündür. Kancalı protez dişler çıtçıtlı protez diş fiyatlarına göre biraz daha uygundur. Burada bir fiyat farkı söz konusudur. Bunun da en temel nedeni çıtçıt diş protezlerinde önce çene kemiği içerisine implantların uygulanması ve protezin bu implantlar üzerine yerleştirilmesidir. Kancalı protezlerde herhangi bir implant uygulaması söz konusu değildir. Çıtçıtlı protezlerin kancalı protezlere göre en büyük avantajı, çene kemiği içerisine yerleştirilen implantlardan destek almaları nedeni ağızda oynamama yapmamalarıdır.

Bunun yanında çıtçıtlı protezlerde kancalı protezlere kıyasla daha fazla laboratuvar masrafları, malzeme kalitesi ve gelişmiş teknoloji gibi faktörler fiyat farkı yaratmaktadır. Ayrıca bu fiyat farkı kullanılan implantın kalitesi, uygulayan cerrah ve daha birçok etmene göre de değişmektedir. Bu nedenle böyle bir uygulama için en doğrusu yaptırmadan önce fiyat ile alakalı bilgi almaktır.

Çıtçıtlı Proteze Alışma Süresi

Yapılan uygulama nedeniyle ağız hareketlerinin ve hissiyatın alışması için yaklaşık bir hafta bir süreye ihtiyaç vardır. Diğer protezlere oranla bu süreç oldukça azdır. Çünkü sabit protez olan çıtçıtlı protezler hareketli olan protezlere göre daha kolay kullanışlıdır.

İlk takıldığında konuşma sırasında bozukluk ve rahat yemek yiyememek gibi bazı sorunlar yaşanabilir ve bu durum gayet doğaldır. Bu durum size yanlış bir uygulama yapıldığı fikrini vermemelidir.

Her hastada yaşanan bir durumdur. Biraz süre geçmesini beklemek gereklidir. Yavaş yavaş tüm olumsuzlukların yok olduğu görülecektir.

Çıtçıtlı Protezin İdeal Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Çıtçıtlı protezleri için tavsiye edilen kullanım süresi yaklaşık olarak beş yıldır. Ancak bu süre protez temizliğine ve bakımına göre kısalıp uzayabilmektedir. Bu durumda doğru bir kullanım ve gerekli önlemleri almak için yılda bir kez  muayene olarak protezlerinizi kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Çıtçıtlı Diş Protezlerin Yapımı Ne kadar Sürer?

Çıtçıtlı protez uygulaması tek seferde yapılabilen bir uygulama değildir. Çıtçıtlı protez uygulamasının etkili ve tam bir şekilde yapılabilmesi için doğru bir planlama oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle en az olarak 4 – 5 kere gelinmesi söz konusudur.

Bu gelme aşamalarında protez ölçüsü alma, ağız uygunluğu kontrolü gibi aşamalar bulunmaktadır. Bunlara olabildiğince zamanında gelip prosedürleri hızlı geçmek sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede dişlerinize oldukça kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Çıtçıtlı Protezlerin Kullanımı Kolay Mıdır?

Çıtçıtlı protezler takılıp çıkarılırken son derece dikkatli olunması gereken bir protez türüdür. Bunun da en temel nedeni içerdiği mekanizmadaki parçaların  küçük ve hassas olmasıdır. Bunları kırmamak için dikkatli takıp çıkarmak gerekmektedir.

İlk yapıldığında bu mekanizma son derece sıkı olacaktır. Bu nedenle ilk seferlerde takıp çıkarma konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz ve bu duruma alışmak biraz  zaman alabilir. Ancak zamanla hem kullandıkça gevşeyen mekanizma sayesinde hem de eliniz alışacağı için oldukça kolay bir şekilde tak çıkar yapabilirsiniz.

Çıtçıtlı Protezler ile Rahat Yemek Yenilir Mi?

Çoğu insan protezlerini eskisi gibi rahat bir şekilde ısırmak ve yemek yemek için yaptırıyor. İnsanlar bu konuda oldukça büyük bir endişe duysa da bu konuda rahat olmaları gerekmektedir.

Bunun da en temel sebebi protezlerin genel anlamda ısırma ve öğütme gibi işlemlere uygun yapıldığıdır. Çıtçıtlı protezler için de durum diğer protezler ile aynıdır. Bu nedenle çıtçıtlı protez kullanan gönül rahatlığı ile kolayca yemek yiyebilirler.

Çıtçıtlı Protez Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çıtçıtlı protezleri kullanırken onlara zarar vermemeye büyük özen göstermeniz gerekmektedir. Çıtçıtlı protezler içerdikleri mekanizma ve bağlantı parçalarına zarar açısından hassas protezlerdir. Mekanizmayı bozmamak için takıp çıkarma işlemleri sırasında dikkatli olunması gerekir.

Özellikle takma aşamasında protezlerin yerine tam olarak oturduğundan emin olunmalıdır. Emin olunmadan hiçbir şekilde ağız kapatılmamalıdır. Eğer bunlara dikkat etmezseniz proteziniz zarar görebilir ve hatta kullanılamaz hale gelebilir.