Dental İmplant

Ön Diş İmplant Tedavisi

Ön Diş İmplant Tedavisi

İmplant Nedir?

İmplant, diş çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki diş kökünü taklit eden biyomalzemelerdir. Her ne kadar ön dişlere uygulanan implant tedavisi biraz daha farklılık gösterse de tedavi yöntemleri hemen hemen aynıdır. Tedavi sürecinin başında titanyum vidalar çene kemiğine yerleştirilir; bu titanyum vidalar daha sonra protez kaplama yapılarak doğal bir diş görünümüne kavuşturulur. Ön diş implant için de durum çok farklı değildir.

 

Ön dişe İmplant Olur mu?

İmplant uygulamaları hem doğal bir görünüme sahip olması hem de kullanım açısından doğal dişe yakın olmaları sebebiyle en çok tercih edilen diş eksikliğini gidermede kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Her ne kadar ön dişlerin arka dişlere göre daha dar olması ön diş implant tedavisini biraz daha zorlaştırsa da sürekli gelişen teknolojik imkanlar ön dişlere de kolaylıkla implant yapılmasını sağlamıştır.

Özellikle çeşitli diş hastalıkları sonucunda dişlerini kaybeden ya da diş çekimi sebebiyle eksik diş sahibi olan hastalar implant yöntemi ile dişlerinin doğal işleyişine kavuşabiliyorlar. Üstelik, implant uygulamaları çok geniş imkanlara da sahip olduğundan arzu eden hastalar bu uygulama sayesinde eksik dişlerine tekrardan kavuşabilirler. İmplant tedavisi sırasında tedavi edilen bölgenin çevresindeki dişlere de zarar gelmediğinden gönül rahatlığıyla implant yaptırabilirsiniz.

İmplant öncesi genellikle hastanın eksik diş olan yeri yeterli kemik dokusu olup olmadığını anlamak için incelenir; eğer hasta yeterli kemik dokusuna sahipse implant tedavisine başlanır, eğer yeterli kemik dokusu yoksa kemik tozu eklenerek yeterli kemik elde edildikten sonra implant tedavileri uygulanır.

Ön Dişe İmplant Olur Mu?

Tek Diş İmplant

Genellikle hastalar tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi de tek diş implant tedavilerinin yapılıp yapılmadığıdır. İmplant genelde büyük çaplı bir operasyon olduğundan birden fazla dişe yapılsa da genel kanının aksine tek dişe implant da mümkündür. Üstelik, gelişen teknoloji ve tecrübeli hekimler sayesinde tek dişe yapılan implantlar da tedavinin uygulandığı bölgenin etrafındaki dişlere hiçbir zarar vermeden gerçekleştirilmektedir.

İmplant Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

İmplant tedavisi uzun süren bir işlemdir. Gerek işlem süresince gerek işlemden sonra büyük dikkat ve sabır gerektirir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken şey implant tedavisini gerçekleştiren hekimin hijyen kurallarına dikkat etmesi ve bu konuda tecrübeli olmasıdır.  Bu sebeple, işini özenle yapan bir hekimle çalışmak her şeyden önemlidir. Eğer doğru hekim ile tedavinizi ilerletiyorsanız, implant sonrası dikkat etmeniz gereken unsurlara dikkat ederek kısa sürede iyileşebilirsiniz.

İmplant sonrası implant uygulanan bölgede şişlik, ağrı ya da hassasiyet oluşabilir. Her ne kadar bu durum tamamen doğal olsa da belli durumlara dikkat ederek söz konusu bulguları en aza indirebilirsiniz. Örneğin, implant tedavisinin yapıldığı gün hekiminiz tarafından size verilecek olan buz jelleri 10’ar dakika aralıklar ve 3-4 dakika süre ile uygulamanın yapıldığı taraftaki yanağa uygulamalısınız.

İmplant tedavisinin uygulandığı gün, operasyon bölgesinden sızıntı şeklinde gelen kanamanın kısa sürede durması ve daha sonradan kanama olmaması için, tükürüğünüzü yutmalı, su ile çalkalama yapmamalısınız. . İmplantın yapıldığı gün size verilen ağız tamponunu 30 dakika boyunca ısırmalısınız; tampon dışında herhangi bir nesne kullanmak enfeksiyon ya da kanamaya yol açabileceğinden kesinlikle bu davranışlardan uzak durmalısınız.  İmplant tedavisinin yapıldığı hafta sigara içmemek ve yiyecek yerken implant yapılan tarafı kullanmamak da dikkat etmeniz gereken durumların arasındadır.

İmplant tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak internet sitemizdeki ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

Ön Diş İmplant Fiyatları

Ön diş implant tedavisi gerek estetik gerek kullanışlılık açısından en fazla başvurulan diş tedavisi yöntemlerindendir. Bir kere yaptırılıp ömür boyu en az sorun ve en yüksek performans ile kullanabileceğiniz implantlar köprü protez tedavilere göre daha avantajlıdır. Genellikle ön diş implant fiyatları, hastanın muayenesi sonucunda belirlendiğinden sabit bir fiyat belirtmek mümkün değildir. Bunun yanında, kullanılan ithal implant ürünlerinin kalitesi sebebiyle fiyatlar değişkenlik gösterse de, kaliteli materyal kullanımı ile sorun yaşama ihtimali oldukça azaltılmış olur.

Ön Diş İmplant Tedavisinde Doğru Hekim Seçimi

Ön diş implant işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız seçtiğiniz hekimin çok önemli olduğunu unutmayın. Doğru hekim seçimi size kendi dişlerinize en yakın dişleri kazandırırken yanlış bir seçim ne yazık ki sizi tatmin etmeyen bir sonuca götürür. Bu sebeple, implant tedavisi yaptıracağınız hekimi iyi bir şekilde araştırmalı ve seçiminiz ona göre yapmalısınız.

Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da hizmetin alındığı kişinin tecrübesi ve uzmanlığı hizmetin kalitesini belirlemektedir. Her ne kadar arka diş implant tedavisi biraz daha kolay bir şekilde yapılsa da ön dişlerin arka dişlere göre daha dar olması bu bölgeye uygulanacak olan implant tedavisinde doğru hekim tercihini kritik bir hale getirmektedir. Zira, bu bölgeye uygulanacak olan tedavi en iyi ve en dikkatli şekilde uygulanmadığı takdirde hastanın beklediği performansı alamaması fazlasıyla olağandır.

Diş implant tedavileri ve dişeti hastalıkları ile ilgili soru ve sorunlarınızda bana ulaşabilirsiniz. DentaVina Klinik’te sizlere, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi ve tecrübenin yanı sıra teknolojik imkanlardan yararlanarak tedavi imkanı sunmaktayız.

Sağlıklı gülümsemeniz yolunuza ışık tutsun.

Dişeti Hastalıkları ve İmplantoloji Uzmanı – Dr. Hilal Selamet