Dental İmplant

İmplant Tedavisinde Geçici Diş ile Dişsiz Kalmayacaksınız!

İmplant Tedavisinde Geçici Diş

Dişlerinize implant tedavisi uygulatacaksanız, geçici dişler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. İmplant tedavisinde geçici dişler, implantın yerleştirildiği günden 1 gün sonra uygulanır. Geçici diş adı verilen bu yöntem, implantın üzerine özel parçaların yerleştirilmesi ile uygulanır. İmplant üzerine yapıştırılan ve geçici diş görevi görmesi planlanan bu parça ancak hekimler tarafından takılıp çıkartılabilir.

İmplant tedavi süreci esnasında hastanın uyması gereken bazı kurallar vardır. Diş hekiminin belirttiği kurallara, implant tedavisinde geçici diş takılsa bile muhakkak uyulmak gerekir. Yazının ilerleyen kısmında bu kurallara detaylı olarak değineceğiz.

İmplant Tedavisinde Geçici Dişin Faydaları

Tedavi esnasında uygulanan geçici diş çalışmasının, oldukça fazla sayıda yararı bulunmaktadır. Bu yararlardan belki de en önemlisi; hastanın, estetik kaygısının önüne geçmesidir. Geçici diş tedavisi sayesinde dişlerin görünümü doğal diş gibi olacaktır.

Özellikle yoğun tempoda iş hayatı olan kişiler için geçici diş tedavisi oldukça önemlidir. Geçici dişler, dişeti ve çene kemiği içerisine yerleştirilen implant ile uyumlu bir şekilde uygulanır. Bu işlem sonrasında geçici dişler, sağlıklı dişler ile aynı görünüme sahip olur ve hastanın diş kaybının getireceği estetik problemleri yaşamasının önüne geçer.

Geçici diş her ne kadar hastaların pek çok sorununu çözse de asıl tedavinin tamamlandığını göstermez. Kimi zaman geçici diş sürecinde bulunan hastalar, implant tedavilerinin tamamlandığını düşünürler. Bu durum oldukça yanlıştır. Geçici diş yalnızca tedavinin, hastalar açısından daha kolay ve  konforlu geçmesini sağlayacaktır.

Geçici dişin ağızda kalma süresi, kişinin tedavi sürecine göre değişkenlik gösterebilir. Diş hekimi, implant tedavisinde uygun gördüğü zaman, geçici dişleri çıkartır. Bunun yanısıra  geçici diş tedavilerinde birden fazla yöntem izlenmektedir. Tedaviyi yapacak diş hekimi, tedaviye en uygun olan geçici diş yöntemini seçer.

İletişim sayfamızı ziyaret ederek, diş sağlığınız için hemen randevu alabilirsiniz.

Süreç ile ilgili ek kaynak arayışındaysanız, buraya tıklayarak İngilizce kaynağa göz gezdirebilirsiniz.

İmplant Tedavisinde Geçici Diş

Geçici Diş Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçici diş takıldıktan sonra, hasta genel olarak tedaivisinin tamamlandığı ve iyileşmiş olduğu  yanılgısına düşebilir. Bu yanılgının sonucu olarak, hastanın diş sağlığı ciddi risklerle karşı karşıya kalır. Diş sağlığını tehlikeye atacak durumlarla karşılaşmamak adına, implant tedavisinde geçici diş yapıldıktan sonra da bazı kurallara uymak gerekir.

Uyulması gereken kuralların başında beslenme şekli yer alır. Hasta tedavinin ilk 30 ile 45 günü (1-1,5 ayı) yalnızca yumuşak gıdalar tüketmelidir.

Hastanın ilk 1,5 ay içerisinde tüketmesi önerilen yumuşak gıdalar:

 • Yoğurt,
 • Çorba,
 • Makarna,
 • Pilav,
 • Hafif ıslak ekmek,
 • Haşlanmış sebze yemekleri,
 • Sıvıların tamamı,
 • Muhallebi,
 • Sütlaç,

Şeklinde sıralanabilir.

1,5 aylık süreç aşıldıktan sonra hasta orta-sert gıdaları tüketmeye başlayabilir. Ancak bu süreçte de temkinli olmakta fayda vardır. Tedavinin 3. ayından sonra gönül rahatlığı ile tüm orta sert gıdalar tüketilebilir.

Orta-sert gıdalar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Suda pişmiş et,
 • Suda pişmiş sebze,
 • Domates,
 • Çikolata,
 • Yumuşak elma,

İmplant tedavisinde geçici diş uygulanan hastanın sürekli olarak dikkat etmesi gereken konu ise sert yiyeceklerden kaçınmaktır. 3. aydan sonra sert yiyecekleri kısmen yemeye izin olsa bile, sert yiyeceklerin geçici dişi kırma ihtimalleri bulunur.

Sert yiyecekler kategorisinde yer alan ürünler:

 • Ayva,
 • Beyaz leblebi,
 • Sert et,
 • Sert elma,
 • Kızarmış ekmek,
 • Kurumuş ekmek,
 • Erik,
 • Fıstık

Şeklinde sıralanabilir.

İmplant tedavisi esnasında hasta yediklerine dikkat etmez ve implanta fazla yük bindirirse implant kaybı riski ortaya çıkar. Kemik ile implantın kaynaştığı tedavi süresince, hasta en uygun türde olan yiyeceklerle beslenmelidir.

Geçici diş sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ağız ve diş bakımıdır. İmplantın üzerinde bulunan geçici protezin, günde 2 defa diş fırçası yardımıyla temizlenmesi tavsiye edilir. Dişin arasında kalan parçaları, kürdan ile çıkartmamak gerekir. Çünkü kürdan, geçici kaplamanın yerinden çıkmasına neden olabilir. Diş fırçalamalarının  yanı sıra diş ipi kullanımında da oldukça dikkatli olunmalıdır.

İmplant Tedavisinde Geçici Diş

Geçici Diş Sürecinde Oluşabilecek Problemler

Yeni takılan protez sonrası bazı sorunlar meydana gelebilir. Meydana gelebilecek sorunları, alt başlıklar ile derledik.

1.    İmplant Bölgelerinde Ağrı

Geçici diş protezinin gevşemesi, implant bölgelerinde ağrıya sebebiyet verebilir. Diş etlerinden kaynaklı olan bu ağrı türünde hasta, en yakın tarihe randevu alarak geçici kaplamasını kontrol ettirmelidir. Ağrı durumu sırasında özellikle yumuşak yiyecekler tüketmeye özen göstermek gerekir.

2.    Protezin Baskı Yapması veya Rahatsız Hissettirmesi

Protezin baskı yapması genel olarak yükseklik ile alakalı bir problemin sonucudur. Protezde ağrı hisseden hasta, bir an önce randevu alarak gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Baskının yanı sıra, yeni takılmış geçici kaplamalar kişiye rahatsızlık hissi de verebilir. Rahatsızlık hissi oldukça doğal bir süreç olup, ağzın tamamının geçici kaplamaya alışması 1 haftaya kadar sürebilir.

3.    Soğuk ve Sıcağa Duyarlılık

Soğuk ve sıcağa duyarlılık, implant tedavisinde geçici diş sürecinde rastlanabilen bir problemdir. İmplant tedavisi tamamlandığında ve dişler güçlü yapıştırıcılar ile yerine oturtulup, aralarında herhangi bir boşluk kalmayınca, soğuk ve sıcağa olan duyarlılık sıfıra inecektir.

Dişlerde soğuk ve sıcağa karşı duyarlılık oluşuyorsa tedavi tamamlanana kadar çok soğuk veya çok sıcak yiyecek/içecek tüketiminden kaçınmak gerekir.

4.    Protezin Çıkması veya Kırılması

Geçici implant kaplamaları, akrilik adı verilen plastik yapılardan oluşur. Bu nedenle geçici dişler, çok sağlam olmazlar. Geçici dişler kırılırsa implantlara ekstra kuvvet biner. Bu durum implant kaybına sebebiyet verebilir.

Protezin çıkması konusu ise protezin tedavi esnasında birkaç kez değişmesinden kaynaklı olabilir. Kaplama, tedavi esnasında birkaç kere yerinden çıkarılacağı için, güçlü yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılmaz. Bu durum, kaplamanın yerinden çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda, olabildiğince kısa sürede randevu alıp, yeniden kaplama yaptırmanız tavsiye edilir.

Sağlıklı gülümsemeniz yolunuza ışık tutsun.

Dişeti Hastalıkları ve İmplantoloji Uzmanı – Dr. Hilal Selamet