Dental İmplant

İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu? Ne Kadar Sürer?

İmplant sonrası ağrı

İmplant tedavisini, dişleri olmayan hastalar sıklıkla tercih etmektedir. Yapılan implant sonrası ağrı ise pek çok hastanın sıklıkla endişe duyduğu konuların başında yer alır. İmplantlar yerleştirildikten sonra oluşabilecek ağrılar, doğal bir sürecin belirtisidir ve sanılanın aksine oldukça hafif ağrılardır

İmplant sonrası ağrının temel nedenleri arasında; implant yerleştirilirken, diş etleri ve çene kemiğinde  deformasyon oluşmasıdır. Oluşan deformasyon sonucunda, tedavi tamamlansa bile birkaç gün implant bölgesinde hafif ağrılar olabilir.

İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu?

İmplant tedavisi esnasında herhangi bir ağrı yaşanmadığı için, tedavi olan hastalar, tedavi sonrasında da ağrı olmayacağı yanılgısına düşmektedirler. Ancak bu yanılgı  hatalıdır. Tedavi esnasında gerçekleşen çene kemiğinin ve diş etinin açılması gibi işlemlerin etkisi, tedavi sonrasında da devam etmektedir.

İmplant tedavisi, diş hekiminin, hastaya cerrahi müdahaleler ile tamamladığı bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle implant sonrası ağrı olmaktadır. İmplant tedavisi sonrasında oluşan ağrı:

  • Yüzün belirli kısmında şişme.
  • Diş etlerinde şişkinlik.
  • İmplant bölgesinde ağrı.
  • İmplant bölgesinde hafif kanama sonucu acı.

gibi şekillerde meydana gelebilir.

Bu ağrı ve rahatsızlık şekilleri, implant sonrası semptomlar arasında sıklıkla görülmekte olup, belirli bir süre boyunca hastanın aldırış etmemesi gereken konular arasındadır.

İmplant sonrası ağrı için diş hekiminin uygun gördüğü ağrı kesiciler kullanılarak, süreçte yaşanacak ağrı hafifletilir hatta sıfıra dahi indirilebilir Bunun haricinde tedavi sonrası ağrı olmaması  adına, hastalar üzerine de büyük sorumluluk düşer. Özellikle ağız ve diş sağlığına önem verilmesi, zararlı bakteri oluşumunu engelleyecektir.

İmplant Sonrası Ağrı Normal Mi?

İmplant sonrasında oluşan ağrı oldukça normaldir. Ancak bu ağrının ne kadar süre devam ettiği oldukça önemlidir. Eğer ağrı 14 günden daha fazla süredir devam ediyorsa muhakkak diş hekiminden randevu alınmalı ve gerekli kontroller tamamlanmalıdır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Uzun Süreli Ağrı Yaşamamak Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisinin süreci başlı başına aylarca sürebilen bir süreçtir. Bu sürece ek olarak tedavi sonrası ağrıyı uzun süre yaşamak istemeyen hastalar, belirli konularda hassasiyet göstermelidir. Hastanın dikkat etmesi gereken konuların başında, ağız ve diş bakımını sağlamak yer alır.

Ağız ve diş bakımını düzenli şekilde yapan hastaların dikkat etmesi gereken diğer konuların başında ise diş hekiminin reçetesi haricinde ilaç kullanmamak yer alır. Dişleri zorlayacak yiyecek ve içeceklerin, diş hekiminin belirttiği süre boyunca tüketilmemesi de büyük önem taşır.

İmplant sonrası ağrı nasıl geçer

İmplant Sonrası Ağrı Kaç Günde Geçer?

Modern sağlığın getirmiş olduğu implant tedavisi, ağıza yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında tamamlanmaktadır. İmplantın yerleştirilmesi, çenede ve diş etinde açıklık oluşturulmasıyla tamamlanır. Oluşturulan açıklığa yerleştirilen implant, tedavi sonrasında ağrıya sebebiyet verir.

İmplant sonrası ağrı kaç günde geçer sorusunun net yanıtı olmamak ile birlikte, genellikle 1 hafta içerisinde acının geçmesi beklenir. Tedavi sürecinden sonraki birkaç saat boyunca ağızda etkin olan ilaçlar, hastanın herhangi bir şey hissetmesini önleyecektir. İlaçların etkisi geçtikten sonra, hasta ağrı hissetmeye başlar.

İmplant sonrası ağrı hisseden hasta, diş hekiminin önermiş olduğu ağrı kesiciler ile ilk 24 ile 72 saati atlatabilir. İlk 24 saattin ardından hasta, implant tedavisinin yapılmış olduğu diş bölgesinde morluk, şişlik veya hassasiyet fark edebilir. Özellikle bu hassasiyet döneminde çok sıcak ve çok soğuk gıdaları tüketmekten kaçınmak gerekir.

İmplant tedavisinin ardından gelen 3 ila 7 gün arasında sürekli ağrı belirtileriyle karşılaşmak oldukça normaldir. Genel olarak tedavinin üzerinden 5 gün geçtikten sonra, implant bölgesinde olan ağrının oldukça az bir seviyeye inmesi beklenir. Tedavinin üzerinden 7 gün geçtikten sonra ise ağrının tamamen ortadan kalkması yüksek olasılıktadır.

2 Hafta Olmasına Rağmen Ağrı Devam Ediyor ve İyiye Gitmiyorsa Ne Yapmak Gerekir?

Nadir de olsa 2 haftadan sonra da ciddi rahatsızlıklar gözlemlenmektedir. İlk 1-2 hafta arasında tamamen ağrıların geçmesi beklendiği için, iki hafta sonrasında ağrı devam ediyor ve iyileşme gözlemlenmiyorsa bu durum normal değildir.

İmplant sonrası ağrı 2 hafta geçmesine rağmen ciddi şekilde ilerliyorsa muhakkak diş hekiminden randevu alınmalıdır. Randevu sonrasında diş hekimi, implant bölgesindeki ağrının temel nedenini ortaya çıkararak, duruma en uygun tedavi yöntemini bulur.

Genellikle bu kadar uzun süreli ağrıların temel nedeni, implant bölgesinde oluşan enfeksiyondur. Enfeksiyon oluşmaması için, hastanın implant bölgesini oldukça temiz ve dezenfekte biçimde tutması gerekir.

Eğer implant bölgesinde enfeksiyon oluştuysa diş hekimi enfeksiyonu temizleyip, yok etmek için tedaviye başlayacaktır.

İlk 24-72 Saat Arasında Ağrıda Artış Gözlemlenebilir

İmplant tedavisi ardından gelen 24 saatlik süreçte ağrı hissi oluşmaya başlayacaktır. Genellikle oluşan bu ağrı 72 saatte zirveye ulaşarak, hastanın tedavi sonrası en zor zamanlarını geçirmesine sebebiyet verir.

72 saatlik süreci atlatmak için ağrı kesici kullanmak (diş hekiminin tavsiye ettiği ağrı kesiciyi) oldukça doğru bir karardır. 72 saatlik sürecin sonunda genellikle ağrıda azalmalar meydana gelir. Her ne kadar ağrı azalsa bile hasta bu süreçte tamamen iyileşmediğini unutmamalı ve üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz biçimde tamamlamalıdır.

Konuyla ilgili İngilizce kaynak arayışındaysanız, buraya tıklayarak ilgili web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bizler ile iletişime geçerek implant tedavisi ve diğer tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı gülümsemeniz yolunuza ışık tutsun.

Dişeti Hastalıkları ve İmplantoloji Uzmanı – Dr. Hilal Selamet