Diş Eti Hastalıkları

Gingivektomi tedavisi nedir ve nasıl yapılır?

gingivektomi tedavisi nedir

Gingivektomi nedir? Diş eti dokusunun cerrahi yöntemlerle çıkarılması işlemidir. Genel olarak diş eti hastalığını tedavi etmede kullanılır. Estetik açıdan ise kişinin gülüşünü iyileştirmek için bir kozmetik prosedür olabilir.

Gingivektomi tedavisinde çoğunlukla bistüri kullanılır. Ancak teknolojinin bir getirisi olarak lazer teknolojisine başvurulabilir. Diş eti rahatsızlığınız varsa gingivektomi tedavisi önceliklerinizden biri haline dönüşebilir.

Gingivektomi nedir?

Gingivektomi diş etlerini daha sağlıklı hale getirmek için başvurulan bir tedavi yöntemidir. Hastalıklı diş dokusunun çıkarılması söz konusudur. Aynı zamanda yeniden şekillendirmeyi içeren bir cerrahi prosedürdür.

Tedavinin bir periodontist tarafından yapılması gerekir. Diş eti büyümesi gibi diş etindeki doku sorunlarını gidermek için uygulanır. Diş etinin çıkarılması ve kalan dokunun şekillendirilmesi tedavinin aşamalarıdır.

Gingivektomi tedavisi hastanın diş eti durumuna göre bistüri veya lazerle yapılabilir. Tedavi sonrasında çok kısa süreliğine ağrı yaşanabilir. Diş hekiminiz çeşitli ağız bakım ürünleriyle tedaviyi desteklemenizi isteyebilir.

Gingivektomi faydaları nelerdir?

Gingivektomide genel olarak belirli diş eti rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya odaklanılır. Ayrıca ağız sağlığı açısından farklı faydalara sahiptir. Tedavi sonrasında bazı diş fonksiyonları iyileştirilebilir.

 • Daha iyi ağız sağlığı: Ağız sağlığının en önemli yönü hastalıklı diş etinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu sayede çeşitli diş eti hastalıklarını daha ilerlemeden önlemek mümkün hale gelebilir.
 • Daha konforlu yaşam: Diş eti rahatsızlığınız varsa diş etiniz büyüme gösterebilir. Aynı zamanda çeşitli sebeplerle tahriş oluşabilir. Gingivektomi operasyonu problemleri ortadan kaldırarak konfor sunar.
 • Daha iyi görünüm: Gingivektomi sayesinde diş eti hattı yeniden şekillendirilir. Böylece gülümsediğiniz zaman estetik açıdan daha hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Diş fonksiyonlarının iyileştirilmesi: Problemli olan diş dokusu çıkarıldığından diş fonksiyonları iyileştirilebilir. Konuşma, ısırma ve çiğneme konusunda daha rahat hareket edebilirsiniz.

Gingivektomi faydaları olabilen bir tedavidir. Ancak her kişinin aynı faydaları elde etmesini beklemek doğru değildir. Potansiyel faydaları öğrenebilmek için diş hekiminizle konsültasyon yapmalısınız.

Gingivektomi zararları nelerdir?

Gingivektomi deneyimli bir diş hekimi tarafından yapıldığı sürece güvenlidir. Ancak diş hekiminiz profesyonellikten uzak bir tedavi uygularsa şiddetli ağrı, enfeksiyon, hissizlik ve uyuşma riskiyle karşılaşırsınız.

Tedavi öncesinde tüm potansiyel riskleri anlamış olmalısınız. Diş eti rahatsızlığınız için gingivektominin en doğru seçenek olduğunu netleştirmelisiniz. En önemlisi tedaviyi doğru diş hekimine yaptırmalısınız.

Gingivektomi ile gingivoplasti arasındaki fark nedir?

Gingivektomi ile gingivoplasti diş etlerinin sağlığını iyileştirmede kullanılan cerrahi prosedürledir. Her iki tedavi de diş hekimi tarafından yapılır. Ancak tedavilerin prosedürleri birbirinden tamamen farklıdır.

 • Gingivektomi: Hastalıklı diş eti dokusunun çıkarılmasını ve yeniden şekillendirilmesini içerir. Diş eti fazlalığı varsa benzer prosedürler takip edilerek fazlalık ortadan kaldırılır.
 • Gingivoplasti: Herhangi bir doku çıkarma işlemi yapılmadan diş etlerinin görünümünü iyileştirmeye yöneliktir. Diş eti konturlarını düzeltmek için ideal bir yöntemdir.

Gingivektomi ile gingivoplasti arasındaki fark prosedürlerle alakalıdır. Hangi tedavinin seçileceği diş hekiminizin muayenesine bağlıdır. Çünkü diş eti rahatsızlığınızı çözecek en doğru tedaviyi diş hekiminiz belirleyebilir.

gingivektomi tedavisini gerektiren durumlar

Gingivektomi hangi durumlarda uygulanır?

Gingivektomi genel olarak diş etinde problemler olan kişilere uygulanır. Yoğun riskler içermemesine rağmen tedavi öncesi tüm önlemler alınmalıdır. Bu sebeple tedavi için deneyimli bir diş hekiminin onayı şarttır.

 • Diş eti cepleri: Nadiren dahi olsa diş eti dokusu, dişlerin çevresinde cepler oluşturabilir. Cepleri ortadan kaldırarak ağız bakımını desteklemek için gingivektomi tedavisi yapılabilir.
 • Fazla diş eti dokusu: Bazı kişilerde diş eti yoğunluğu fazla olabilir. Bu durumda kişi gülümsediğinde istediği görünümü elde edemez. Diş eti yeniden şekillendirilerek kişinin gülümsemesi iyileştirilebilir.
 • Kuron boyu uzatma: Diş yapısını biraz daha ön plana çıkarmak için kuron boyu uzatma prosedürü yapılabilir. Prosedür kapsamında gingivektomi tedavisinden destek alınabilir.
 • Diş eti hastalığı: Ağızda plak oluşumu sebebiyle diş eti enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyon oluştuğunda etkilenen doku çıkarılırken gingivektomi tedavisine başvurulabilir.
 • Diş eti büyümesi: Kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak dişeti büyümeleri meydana gelebilir ve bu durum estetik olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu durumun düzeltilmesi için gingivektomi uygulanabilir.

Gingivektomi diş eti rahatsızlıklarını giderebilecek tek tedavi yöntemi değildir. Diş hekiminiz ağız sağlığınızı kontrol edip diş eti yapınızı kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra en ideal tedavi yöntemini belirleyebilir.

Kimler gingivektomi yaptırabilir?

Hastalıklı diş eti dokusu bulunan kişiler gingivektomi tedavisinden yararlanabilirler. Ayrıca diş etlerinin görünümünü iyileştirmek isteyenler için idealdir. Kişinin bireysel durumu tedaviye uygunluğunu belirler.

Diş eti büyümesi, diş eti rahatsızlığı ve düzensiz diş eti konturlarına sahipseniz tedaviye başvurabilirsiniz. Diş hekiminizin kapsamlı muayenesi sonrasında tedaviye uygun olup olmadığınız belirlenir.

Kimler gingivektomi yaptıramaz?

Herkes gingivektomi tedavisi yaptıramaz. Tedaviden beklentileriniz ve potansiyel sonuçlar birbiriyle eşleşmelidir. Bununla birlikte ağız sağlığınızın tedaviyi destekleyebilecek kadar iyi olması şarttır.

 • Kötü ağız sağlığı: Ağız sağlığınız iyi durumda değilse gingivektomi tedavisine başvuramazsınız. Çürük dişlerinizin ve farklı diş eti rahatsızlıklarınız varsa önce onların tedavi edilmesi gerekir.
 • Hamilelik: Hamilelik döneminde olan kadınların gingivektomi tedavisine başvurmaları önerilmez. Çünkü tedavi sonrası iyileşme süreci olumsuz etkilenebilir ve diş etlerinde değişimler yaşanabilir.
 • Sağlık sorunları: Diyabet gibi sağlık sorunlarına sahipseniz gingivektomi tedavisi için dikkatli olmalısınız. Kontrol altında olmayan herhangi bir sağlık sorununuz varsa tedavi olamazsınız.
 • Diş sıkma problemleri: Diş sıkma problemi geceleri diş gıcırdatma gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Bu tür bir probleminiz varsa tedavi sonrasında daha ciddi diş eti problemleri yaşayabilirsiniz.

Gingivektomi tedavisine başvurmak istiyorsanız alanında uzman bir periodontist tarafından muayene edilmeniz gerekir. Muayene sayesinde özel ihtiyaçlarınıza uygun olan en ideal tedavi yöntemi belirlenebilir.

gingivektomi tedavisi öncesi

Tedavi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Gingivektomi tedavisi öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. İlk ve en önemli detay tedavinin neden uygulanacağıdır. Hangi rahatsızlıktan ötürü gingivektomi yaptırmak istediğinizi bilmeniz gerekir.

 • Tedavinin gerekçesi: Diş eti büyümesi ve diş eti hastalıkları sebebiyle gingivektomi yapılabilir. Diş hekiminiz muayenesini tamamladıktan sonra potansiyel sonuçlar konusunda sizi bilgilendirmelidir.
 • Potansiyel riskler: Potansiyel riskleri en ince ayrıntısına kadar anlamış olmanız gerekir. Tedavi bölgesinde enfeksiyon oluşumu olabilir. Aynı zamanda belirli oranda hassasiyet kaybı yaşayabilirsiniz.
 • İyileşme süresi: Tedavi cerrahi yöntemlerle uygulanır. Bu sebeple tedavi sonrası bir iyileşme sürecine ihtiyacınız olacaktır. Sürecin ne kadar uzun olacağı sağlık durumunuza bağlıdır.
 • Alternatif tedaviler: Gingivektomi diş eti rahatsızlıklarını ortadan kaldırmada tek geçerli seçenek değildir. Diş hekiminize danışarak tüm olası tedavi seçeneklerini öğrenmeye çalışmalısınız.

Diğer tüm tedaviler gibi gingivektomi tedavisinin belirli bir maliyeti vardır. Maliyet ağız sağlığınızın durumuna ve yapılacak olan işlemlere göre değişiklik gösterir. Tedavi öncesi potansiyel maliyeti netleştirmelisiniz.

gingivektomi nasıl yapılır

Gingivektomi nasıl yapılır?

Gingivektomi tedavisi cerrahi bir prosedür olduğundan anesteziyle gerçekleştirilir. Diş hekiminiz tedavi onayını verdiyse tüm hazırlıklarınızı tamamlayıp ilgili randevu saatinde klinikte olmanız gerekir.

 • Anestezinin uygulanması: Gingivektomi tedavisi sırasında rahatsızlık hissetmemeniz için lokal anestezi uygulanır. Tedavi edilen bölge uyuşturulmadan herhangi bir kesi işlemi gerçekleştirilmez.
 • Kesinin yapılması: Diş hekiminiz hastalıklı dokuyu çıkarmak için diş etinizde bir kesi yapar. Kesinin yapılacağı yere doğru karar verilmelidir. Bu noktada diş hekiminizin deneyimi çok önemlidir.
 • Yeniden şekillendirme: Diş eti dokunuzda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra estetik görünüm için yeniden şekillendirme yapılır. Bu süreçte fonksiyonel bir diş eti çizgisi oluşturulur.
 • Dikişlerin atılması: Tedavi alanda destek oluşturmak için bazı durumlarda dikişlere başvurulur. Dikişler olası kanamayı durdurmak için gerekli olabilir. Diş hekiminiz en uygun teknikle tedavi bölgesine dikiş atar.

Dikiş atıldıktan sonra prosedürler tamamlanmış olur. İyileşme süreci boyunca yara bakımı ve ağrı yönetimi dahil olmak üzere çeşitli kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Diş hekiminiz size en doğru önerileri sunmalıdır.

Gingivektomi tedavisinin riskleri nelerdir?

Cerrahi türdeki tüm tedavilerde olduğu gibi gingivektomi tedavisi bazı risklere sahiptir. Riskleri en aza indirmek ve komplikasyon yaşamamak için deneyimli bir diş hekimine tedavi olmak birincil önceliğiniz olmalıdır.

 • Ağrı: Tedavinin ardından bir miktar ağrı hissedebilirsiniz. Ağrının şiddeti genelde çok yüksek olmaz ve geçicidir. Eğer çok uzun sürerse veya ağrı şiddetlenirse en kısa sürede diş hekiminize ulaşmalısınız.
 • Enfeksiyon: Tedavinin yapıldığı bölge enfeksiyona karşı oldukça hassas olur. Enfeksiyon yaşamamak için ağız hijyenine dikkat etmeli ve diş hekiminizin önerilerine bağlı kalmalısınız.
 • İyileşmenin gecikmesi: İyileşme tedavi için doğal bir süreçtir. Buna rağmen iyileşmenin gecikme riski vardır. Gecikmeyle karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken bir takip randevusu oluşturmaktır.
 • Kanama: Tedavinin ardından bir miktar kanama olabilir. Az miktarda kanama endişe edilecek bir durum değildir. Ancak iyileşme sürecinde sık sık kanama yaşanırsa diş hekiminize danışmalısınız.

Bunlara ek olarak tedavi bölgesinde ufak bir miktarda yara izi oluşur. Diş eti dokusunun genel görünümünü etkilemez. Ayrıca gingivektomi ile tedavi edilen bir diş eti hastalığının nüksedebileceğini bilmelisiniz.

Gingivektomi tedavisinde iyileşme süreci ne kadar sürer?

Gingivektomi tedavisinin ardından iyileşme süresi kişinin genel sağlık durumuna ve yapılan işlemin boyutuna bağlıdır. Genel olarak hastaların büyük bir kısmı 1-2 hafta içerisinde normal yaşantılarına dönebilirler.

İlk birkaç gün tedavi bölgesinde rahatsızlık hissedilebilir. Uygulanan dikişler birkaç gün sonra kendiliğinden eriyip giderler. Diş hekiminiz iyileşme sürecine yönelik tüm prosedürleri size tek tek anlatmış olmalıdır.

gingivektomi tedavisi sonrası

Tedavi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Gingivektomi tedavisi sonrasında iyileşme sürecini en iyi şekilde atlatmaya çalışmalısınız. Bu sebeple ağrıyı en iyi şekilde yönetme gibi bazı faktörlere ve diş hekiminizin önerilerine dikkat etmelisiniz.

 • Ağrı yönetimi: Tedavi sonrasında bir miktar ağrı yaşayabilirsiniz. Diş hekiminizin onayı olduğu sürece ağrıyı yönetmek için ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önermediği ilaçları kullanmamalısınız.
 • Riski azaltma: Enfeksiyon ve komplikasyon riskini azaltmak için bir süreliğine ağır egzersizler yapmamalısınız. Bununla birlikte spor faaliyetlerinin tamamına ara vermek iyi bir seçenek olabilir.
 • Ağız hijyeni: İyileşme sürecine katkı sağlaması için ağız hijyeni önemli bir detaydır. Diş hekiminizden fırçalama dahil olmak üzere ağız bakımını destekleyecek çeşitli öneriler almalısınız.
 • Doğru beslenme: Tedavi sonrasında herhangi bir rahatsızlık yaşamamak için bir süreliğine belirli gıdalardan uzak durmanız gerekir. 1-2 hafta boyunca yumuşak gıdalar tüketmelisiniz.
 • Sigarayı azaltma: Tedavi sonrasında sigara kullanımını azaltmanız gerekir. Sigara tüketimi iyileşme sürecini tamamen olumsuz etkilemez. Ancak iyileşme süresinin uzamasına neden olabilir.

Gingivektomi sonrası hızlı bir şekilde normal hayatınıza dönmeye çalışmamalısınız. İyileşme sürecini doğal bir şekilde atlatmalısınız. Ayrıca diş hekiminizle takip randevuları oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

gingivektomi fiyatları

Gingivektomi fiyatları ne kadar?

Gingivektomi fiyatları için net bir rakam söylenemez. Çünkü tedavi fiyatını etkileyen birbirinden farklı faktör vardır. Diş hekiminizin deneyimi, tedavi kapsamında yapılacaklar ve ek gereksinimler fiyatı etkileyebilirler.

Gingivektomi tedavisine ek olarak kök düzeltme veya diğer periodontal cerrahi işlemleri yapılacaksa fiyat doğal olarak artabilir. Ancak anlaştığınız diş hekimi tüm tedaviler için uygun bir fiyat paketi oluşturabilir.

Gingivektomi tedavisinde fiyatlardan çok elde edeceğiniz kazanımlara odaklanmanız gerekir. Kaliteli bir diş hekimini tercih etmezseniz enfeksiyon ve komplikasyon riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.